PARTNER PORTALU

Kwieciński: włączenie budownictwa do MIR konsekwencją zmian w strukturze rządu

Włączenie budownictwa do kompetencji ministra inwestycji i rozwoju jest naturalną konsekwencją zmian strukturalnych w rządzie - skomentował szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Autor: PAP 24 stycznia 2018 12:22

"Budownictwo równa się inwestycje. Inwestycje rozwojowe w większości przypadków związane są z budownictwem. Zatem włączenie całego działu +budownictwo+ do kompetencji Ministra Inwestycji i Rozwoju jest naturalną konsekwencją podjętych przez nas zmian strukturalnych w rządzie" - stwierdził, komentarzu resortu, Kwieciński.

Jak podał w środę resort, formalnie oznacza to, że od 22 stycznia 2018 r. Minister Inwestycji i Rozwoju kieruje dwoma działami administracji rządowej. Pierwszy to budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. Drugi to rozwój regionalny, czyli sprawy związane strategiami rozwoju kraju, polityką regionalną i funduszami europejskimi. Ministrowi podlegają też Główny Geodeta Kraju i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Dodano, że politykę mieszkaniową państwa koordynował będzie Prezes Rady Ministrów, który będzie także kontrolował jej realizację. "Oznacza to, że Premier będzie sprawował bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie Plus" - czytamy.

Dotąd kompetencje te podlegały pod Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, jednak resort ten został zlikwidowany, a w jego miejsce powołano Ministerstwo Infrastruktury.

Minister Kwieciński, w ubiegłym tygodniu zapowiadał, że bezpośredni nadzór nad Mieszkaniem plus przejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył trzeba sprawić, by przez najbliższe lata program stał się flagowym przedsięwzięciem rządu. Przyznał, że dotychczas współpraca w rządzie wokół tego programu nie wyglądała najlepiej i dlatego musi on trafić pod bezpośredni nadzór kancelarii premiera Rady Ministrów.

Dodał, że rząd chce także zmienić otoczenie prawne dla inwestycji, "żeby inwestowało się lepiej, żeby budowało się szybciej i łatwiej". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych