PARTNER PORTALU

Łagodny sezon grzewczy sprzyja rodzinnym budżetom

Gospodarstwa domowe wydają mniej na utrzymanie mieszkania – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o najnowsze dane GUS. Jest to efekt uwzględnienia w statystykach łagodnego sezonu grzewczego 2014/15.

Autor: Lion's Bank/Housemarket.pl 13 listopada 2015 17:11

W ciągu ostatnich 16 miesięcy deflacja obniżyła ogólny poziom cen o około 1,3 proc. W tym czasie ceny dóbr i usług związanych z utrzymaniem dachu nad głową wzrosły o 0,7 proc. Niedawno opublikowane dane na temat wydatków Polaków za 2014 rok pokazują jednak, że na cele związane z utrzymaniem mieszkań rodacy wydają mniej (raport GUS „Warunki Życia”).

Jak to możliwe skoro ceny dóbr i usług związanych z utrzymaniem mieszkań powoli, ale jednak nieprzerwanie rosną? Można to zjawisko łączyć z łagodnym sezonem grzewczym 2014/15, który pozwolił wyraźnie zmniejszyć zużycie energii. W efekcie niewielkie nawet podwyżki w tej kategorii nie spowodowały, że na ten cel trzeba wydawać więcej. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 869,5 zł. Wynik ten w perspektywie ostatnich 12 miesięcy zmalał więc o 16,3 zł.

Optymizm powinien jedna studzić fakt, że w dłuższym terminie koszt utrzymania nieruchomości rośnie przeważnie znacznie szybciej niż inflacja. Na przykład przez ostatnie 5 lat rachunki związane z mieszkaniem rosły dwa razy szybciej niż ogólny poziom cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych