PARTNER PORTALU

Lasy Państwowe zabrały się za budowlankę. Powstają domy z drewna

Budowa drewnianych domów, drewnianych hoteli i ośrodków wczasowych, a także stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane – taki program już wdrażają Lasy Państwowe.

Autor: housemarket.pl 19 października 2017 09:03

Przypomnijmy, że we wrześniu przedstawiciele Lasów Państwowych, Ministerstwa Środowiska oraz resortu infrastruktury podpisali list intencyjny ws. projektu rozwojowego Polskie domy drewniane żyj w zgodzie z naturą. 

Głównym celem projektu jest pomysł promocji budownictwa drewnianego, który zrodził się w wyniku obserwacji światowych trendów w zakresie rozwoju tego typu budownictwa oraz marginalnego jego udziału w polskim rynku budowlanym. 

Jak czytamy w komunikacie, poprzez realizację projektu Lasy Państwowe chcą aktywnie promować budownictwo drewniane, wskazując na jego pozytywny wpływ w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Projekt jest także szansą dla rozwoju terenów niezurbanizowanych poprzez stworzenie nowych miejsc pracy. Lasy Państwowe chcą w ten sposób wnieść swój wkład w zmierzenie się z problemem niewystarczającej liczby mieszkań na polskim rynku.

Kiedy pierwsze domy?

W ramach inwestycji wewnętrznych LP, w tym roku powstaje 86 budynków drewnianych, od przyszłego roku będą to wszystkie budynki pełniące funkcję kancelarii leśniczego, a od 2019 całość infrastruktury powstającej w LP.

- Jeśli chodzi o inwestorów zewnętrznych, którzy skorzystają z zachęt programu – nie sposób tego ocenić w tej chwili. Jeśli zaś mowa o budynkach mieszkalnych pod wynajem realizowanych przez LP, to obecnie jesteśmy na etapie inwentaryzowania gruntów nieleśnych znajdujących się w zasobach LP, które mogłyby się do tego nadawać ze względu na swoje położenie. Pragniemy podkreślić, by nikt nie sądził, że będziemy lasy przeznaczać pod budownictwo – to nonsens. Dopiero po zakończeniu tego procesu będzie można próbować ocenić możliwy rozmiar programu akurat w tym elemencie - czytamy w komentarzu nadesłanym przez Lasy Państwowe. 

W marcu br. wprowadzone zostały w LP wewnętrzne regulacje, w myśl których od 2018 roku samodzielne kancelarie leśnictw budowane będą w technologii drewnianej, a od 2019 roku cała infrastruktura powstająca w LP realizowana będzie w drewnie.

Jak wygląda sytuacja na dziś?

W związku z uruchomieniem projektu, w tym roku podjęto decyzję o zmianie technologii na drewnianą dla 86 z 228 realizowanych inwestycji, co stanowi blisko 40%. W 2017 roku rozpoczęto realizację i wybudowano 51 drewnianych samodzielnych kancelarii. W ramach projektu przeszkolono również ponad 300 pracowników LP z zakresu procesu produkcji domów drewnianych, odniesienia do parametrów jakościowych oraz sporządzenia Opisu Przedmiotu Zamówienia.

Z myślą o przyszłych inwestorach, w najbliższym czasie Lasy Państwowe utworzą krajowe Centrum Promocji Drewna, gdzie będzie można uzyskać kompleksową wiedzę, jak wybudować dom z drewna oraz informacje o dostępnych instrumentach wsparcia, w tym instrumentów finansowania lub wsparcia finansowego dla inwestorów stawiających drewniane budynki energooszczędne. 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych