PARTNER PORTALU

Limity w MdM z niewielkimi zmianami

W kwietniu zmieniły się limity cen za metr, decydujące o tym czy mieszkanie kwalifikuje się do dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych. W większości głównych miast zmiany były kosmetyczne.

Autor: Housemarket.pl 10 kwietnia 2015 14:05

W Poznaniu i Krakowie zwyżki limitów MdM były bardzo symboliczne, we Wrocławiu i Katowicach odrobinę większe. Najwięcej zyskał Olsztyn, a straciła Łódź, w której obniżony o ponad 4 proc. próg cenowy wyraźnie zmniejszył liczbę mieszkań dostępnych w MdM.   

Dla Warszawy limit ceny w programie Mieszkanie dla młodych prawie się nie zmienił. Żeby móc skorzystać z dopłat na warszawskim rynku deweloperskim trzeba obecnie wyszukać mieszkanie w cenie do 6 588 zł/mkw. Zauważalnie wskaźnik wzrósł już  jesienią 2014 roku i wtedy właśnie w ofercie deweloperskiej przybyło mieszkań objętych rządowym dofinansowaniem.

W tym roku program dopłat cieszy się większym powodzeniem prawdopodobnie także ze względu na minimalny, wymagany wkład własny do kredytu, jaki wprowadziły banki. Dopłata może zastąpić obowiązkowy, co najmniej 10 procentowy udział własny w zaciąganym zobowiązaniu. Osobom, które nie posiadają zgromadzonych środków program otwiera szansę zakupu własnego M.  

- Osoby planujące pożyczyć na mieszkanie mają obecnie do tego bardzo dobre warunki.  Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest w tej chwili najniższe w całej historii rynku finansowego. Na początku roku można było się jednak zastanawiać się, czy wprowadzenie konieczności wniesienia 10 proc. wkładu własnego do kredytu nie spowoduje, że część osób będzie musiała odłożyć zakup do czasu zebrania funduszy - mówi Wojciech Stisz z Barc Warszawa S.A. - Okazało się jednak, że nie miało to większego wpływu na rynek i chętnych na mieszkania nie ubyło. W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa oferujemy lokale w cenie 5500 zł/mkw. Wszystkie mieszkania można więc kupić, korzystając z rządowej subwencji, a przy okazji wkład własny do kredytu pokryć dopłatą. Większość naszych klientów wykorzystuje te możliwość.

Kredytobiorcy płacą niższe raty miesięczne niż kilka lat temu i mogą uzyskać wyższe kwoty kredytu. Osoba osiągająca średnie krajowe wynagrodzenie w wysokości 2814 zł na rękę może dostać na mieszkanie 288 tys. zł, informuje Invigo.

Jak podają analitycy, rodzina z dwójką dzieci z miesięcznym wynagrodzeniem na poziomie 5628 zł może liczyć na kredyt mieszkaniowy w wysokości 607 tys. zł. To kwota, która wystarczy na ponad 80 metrowe mieszkanie w Warszawie, w której transakcje przeprowadzane są przy średniej cenie ok. 7,2 tys. zł/mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych