PARTNER PORTALU

Łódź: Ceny mieszkań z drugiej ręki poszybowały w górę

Ceny mieszkań używanych w Łodzi ostatnio znacząco podrożały. Obecny koszt metra kwadratowego dorównał poziomowi z 2011 roku.

Autor: HouseMarket.pl 26 lutego 2016 10:25

Duże zainteresowanie kupujących mieszkaniami wybudowanymi po 2000 r. spowodowało wzrost średnich cen transakcyjnych - wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera. Obecnie osoby planujące nabycie lokalu w Łodzi muszą zapłacić 3,7 tys. zł za metr kwadratowy. – Dla tego miasta jest to wysoka kwota – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Ostatnio ten poziom obserwowaliśmy w 2011 r. Jednak nie ma przesłanek, aby sądzić, że mamy do czynienia ze zmianą trendu. W ostatnim czasie więcej niż zwykle transakcji dotyczy nowszych mieszkań, stąd pewien wzrost średnich cen. Mimo to przywiązanie do zakupu lokali w budynkach z wielkiej płyty i relatywnie tanich kamienic sprawi, że średnia może się wkrótce obniżyć.

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Łodzi z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10 proc.) wkładem własnym wzrosło z 3,68 proc. (w październiku) do 4,04 proc. obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi oznacza to wzrost raty o 39 zł, z 1 020 zł do 1 059 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych”. – Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego w Łodzi, cena nie może przekroczyć 4 330 zł na rynku pierwotnym lub 3 543 zł na ryku wtórnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych