PARTNER PORTALU

Łódź i Bydgoszcz z największymi podwyżkami cen za mkw.

W dużych miastach ceny nieruchomości poszły w górę. Największy, 20-procentowy wzrost odnotowano w Łodzi. Na drugim miejscu pod względem dynamiki cen uplasowała się Bydgoszcz.

Autor: Home Broker/HouseMarket.pl 22 maja 2015 08:35

W obu miastach stoi za podwyżką przede wszystkim niska baza. Rok temu przeciętny metr kwadratowy mieszkania w Łodzi kosztował nieco ponad 3,5 tys. zł, do wzrostu cen przyczynił się też program Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dopłaty do nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym.

Z pięciu największych rynków ceny najbardziej wzrosły we Wrocławiu (o 5,3 proc. do 5613 zł za mkw.), a spadły w Poznaniu (o 5,7 proc. do 5 262 zł za mkw.) - wynika z danych Home Brokera i Open Finance. Najdroższe mieszkania są niezmiennie w Warszawie, która jest najważniejszym ośrodkiem miejskim w kraju i jego centrum biznesowo-kulturalnym. Według najnowszych danych za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba obecnie zapłacić 7 253 zł, o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem. Należy jednak pamiętać, że to dane oparte na medianach, czyli wartościach środkowych. Nie brakuje mieszkań dużo tańszych, a z drugiej strony ceny w najbardziej prestiżowych apartamentowcach kilkakrotnie przewyższają średnie stawki.

Jeszcze drożej niż w Warszawie może być w najbardziej popularnych miejscowościach turystycznych takich jak Jurata czy Zakopane. Jednak to rynki specyficzne i nie należy ich analizować w zestawieniu z największymi miastami. Przyglądając się zestawieniu cen mieszkań należy zauważyć, że na największych rynkach dochodzi do mniejszych wahań cen. Jest to związane z faktem, że na tych mniejszych rynkach jest po prostu mniej transakcji i kilka droższych inwestycji jest w stanie relatywnie mocno wpłynąć na medianę ceny transakcyjnej.

Zdaniem ekspertów sytuacja w której ceny nieruchomości rosną nieco szybciej niż inflacja jest oznaką dojrzałości rynku i jego normalizacji. Stabilizacja sprzyja planowaniu przyszłych inwestycji przez deweloperów, a jednocześnie daje inwestorom bezpieczne otoczenie do lokowania środków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych