PARTNER PORTALU

Łódź liderem wzrostu wartości mieszkań

W 2017 r. cena za mkw. w Łodzi wzrosła o ponad 9 proc., w porównaniu do poprzedniego roku. Miasto staje się liderem wzrostów wartości mieszkań. Eksperci Metrohouse i Expandera zwracają uwagę, że zbliża się ostatnia szansa na skorzystanie z rządowego programu MdM, wskazują również, że nadchodzące podwyżki stóp procentowych spowodują wzrost rat i pogłębią obserwowany już spadek zdolności kredytowej.

Autor: HouseMarket.pl 02 stycznia 2018 10:36

W Łodzi cena za mkw. mieszkania to już ponad 4 tys. zł. Jest to o ponad 9 proc. więcej niż przed rokiem.

– Łódź jest niekwestionowanym liderem wzrostów. Na przeciętny zakup wydajemy 230 tys. zł, co jak na Łódź jest dość wysoką kwotą, mając na uwadze, że zwykle kwota ta nie przekraczała 200 tys. zł. W przypadku transakcji w kamienicach ceny rozpoczynają się od poziomu 3 tys. zł za mkw. Najwyższe ceny odnotowywane w ostatnich transakcjach zbliżają się do poziomu 6 tys. zł za mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse - Rynek w Łodzi jest mocno monitorowany przez inwestorów, którzy właśnie tu znajdują ciekawe okazje, których pod względem ceny próżno szukać w innych największych miastach w Polsce - dodaje.

Kończą się pieniądze na dopłaty

Najważniejszym wydarzeniem dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie jest uruchomienie od stycznia ostatniej transzy dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

- Aby otrzymać wsparcie trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu, który w Łodzi wynosi 4,191 tys. zł  w przypadku lokalu z rynku pierwotnego i 3,429 tys. zł z wtórnego. Trzeba jednak dodać, że pieniądze najprawdopodobniej skończą się bardzo szybko. Osoby zainteresowane dopłatą powinny więc jak najszybciej rozpocząć procedurę kredytową. – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Kolejna istotną kwestią jest coraz niższa dostępność kredytów. W ostatnich latach systematycznie spada kwota kredytu jaką można uzyskać przy określonym poziomie dochodów i w 2018 r. ta tendencja będzie najprawdopodobniej kontynuowana. Przyczyni się do tego rosnący WIBOR, który zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rośnie w oczekiwaniu na podwyżkę stóp NBP. Ta ostatnia może nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku, a więc WIBOR może zacząć rosnąć już w połowie roku. To przełoży się na wzrost rat, który z kolei powoduje, że uzyskanie kredytu przy danym dochodzie staje się trudniejsze.

Rady kredytu mogą wzrosnąć nawet o 50 proc.

Warto też pamiętać, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii i w przyszłości będą one zapewne zdecydowanie wyższe niż dziś.

- Nie należy przesadzać z wysokością kredytu, gdyż rata może nam istotnie wzrosnąć za kilka lat. Przy zakupie mieszkania w Łodzi o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę, rata kredytu obecnie wyniesie 1,153 zł. W przyszłości można ona wzrosnąć nawet o 50 proc., czyli do poziomu 1,730 tys. zł. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych