PARTNER PORTALU

Łódź przygotowuje się do rewitalizacji obszarowej i społecznej

Nie chcemy wymiatania dzisiejszych mieszkańców i wprowadzania tam nowych, bogatszych. Chcemy, by ci, którzy tam mieszkali, mogli w tę wyremontowaną substancję wrócić – o rewitalizacji Łodzi mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.

Autor: portalsamorzadowy.pl 12 maja 2015 07:57

Rewitalizacja jest dla władz miasta priorytetem. Zdaniem Marka Cieślaka, wiceprezydenta Łodzi, miasto ma dosyć specyficzny układ urbanistyczny, kilkadziesiąt fabryk otoczonych z reguły częścią mieszkaniową. Największym więc wyzwaniem jest mnóstwo pofabrycznych przedsięwzięć, które dzisiaj zagospodarowane są przede wszystkim przez inwestorów prywatnych, ale również przez miasto. - Stoimy przed największym projektem od momentu, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, czyli przed rewitalizacją obszarową. Są duże pieniądze, ponad 1 miliard złotych, ale też gigantyczny teren, który chcielibyśmy objąć, bo mówimy o niemal 1400 ha. Pewnie nie uda nam się zrewitalizować tego obszaru w całości, dlatego wskazaliśmy parę kwartałów, które z naszego punktu widzenia są najbardziej istotne - mówi.

Łódź przygotowuje się do rewitalizacji kompleksowej. Chodzi także o rewitalizację obszarów, ale przede wszystkim rewitalizację społeczną. - Ingerujemy w życie mieszkańców. Prace zostały poprzedzone gigantycznymi konsultacjami społecznymi, dyskusjami z mieszkańcami tych obszarów. Nie chcemy wymiatania ich z dzisiejszych mieszkańców i wprowadzania tam nowych, bogatszych. Chcemy, by ci, którzy tam mieszkali, mogli w tę wyremontowaną substancję wrócić - mówi Marek Cieślak. - Taki eksperyment przeprowadziliśmy już na Księżym Młynie, to 6-hektarowy obszar, gdzie stoją dawne mieszkania pracowników fabryk Scheiblera i Grohmana. Odbyły się szerokie konsultacje społeczne, mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, czego tak naprawdę oczekują po tym zrewitalizowanym obszarze. Zdecydowana większość ludzi została na Księżym Młynie, chce tam nadal mieszkać. Moim zdaniem to przykład, jak rewitalizację należy prowadzić.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych