PARTNER PORTALU

Łódź: wsparcie dla właścicieli zabytków na ich renowację

2,5 mln zł przeznaczono w tegorocznym budżecie Łodzi na remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków i będących własnością prywatną. Komisja konserwatora zabytków wytypowała 19 nieruchomości, które zostaną poddane renowacji przy wsparciu z kasy miejskiej.

Autor: PAP 05 marca 2018 14:07

"W tym roku komisja rekomenduje udzielenie dotacji 19 obiektom w Łodzi. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru był stan techniczny zabytków wymagający natychmiastowej interwencji oraz położenie nieruchomości na obszarach reprezentacyjnych miasta - przede wszystkim uznanych za pomnik historii przez prezydenta RP. Kierowaliśmy się też wysokością wkładów własnych właścicieli i dostępnością budynków dla szerszego grona mieszkańców i turystów" - podkreśliła miejska konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska na konferencji w poniedziałek.

Wśród 19 wybranych zabytków znalazło się dziewięć budynków mieszkalnych, m.in. pałac, trzy wille oraz sześć kamienic, siedem obiektów sakralnych, dwa zabytki architektury sepulkralnej - kaplica Scheiblera na Starym Cmentarzu oraz nagrobek na Cmentarzu Żydowskim, a także zabytek architektury przemysłowej - parterowy magazyn zespołu przemysłowego Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa.

Wiceprzewodniczący rady miejskiej Paweł Bliźniuk przypomniał, że co roku radni wyznaczają w budżecie Łodzi konkretną kwotę na dotacje dla prywatnych właścicieli zabytków na ich renowację - w 2018 roku jest to 2,5 mln zł. Konserwatorzy zaproponowali, by pieniądze z tej puli przeznaczyć m.in. na remont fasady kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 111, kontynuację renowacji elewacji Kościoła pw. św. Ducha, a także remont kamienicy na skrzyżowaniu ul. Piramowicza i Narutowicza, należącej do parafii prawosławnej.

W ubiegłym roku największą dotację przyznano na rozpoczęcie renowacji kościoła przy pl. Wolności - dzięki niej wieże, kopuły i elewacje w pobliżu wież odzyskały pierwotny kolor piaskowy. XIX-wieczną kolorystykę odtworzono również w przypadku neorenesansowej kamienicy Hermana Konstadta przy ul. Piotrkowskiej 53. W ostatniej chwili - zdaniem konserwatorów - udało się uratować przed całkowitą destrukcją zabytkową XIX-wieczną stróżówkę stojącą obok soboru Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego.

Dzięki dofinansowaniu w ubiegłym roku przeprowadzono też renowację jednego z cennych nagrobków na cmentarzu żydowskim, a parafia ewangelicka wykonała dokumentację, która posłuży do przeprowadzenia konserwacji wnętrza kościoła św. Mateusza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych