PARTNER PORTALU

Łódź zrealizuje modelowy projekt rewitalizacji

W 20 obszarach rewitalizacji znajduje się ok. 1500 budynków gminnych i niemal 2500 budynków prywatnych. Inwestycje mają być prowadzone na 40 ulicach, na dwóch placach i w trzech parkach.

Autor: PAP 04 kwietnia 2016 14:42

Łódź – obok Wałbrzycha i Bytomia – będzie realizować modelowy projekt rewitalizacji. Jego efekty będą inspiracją dla innych samorządów w tworzeniu własnych programów.

Podstawę do realizacji programów rewitalizacyjnych przez samorządy stanowią obecnie trzy przyjęte w ubiegłym roku dokumenty: krajowa polityka miejska, ustawa rewitalizacyjna oraz wytyczne ministra rozwoju opracowane w związku z programami UE na lata 2014-2020.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że woj. łódzkie ma największą w kraju alokację związaną z rewitalizacją – to ponad 178 mln euro wynegocjowane z Komisją Europejską.

- Przed nami duże wyzwania. Ponad 43 proc. mieszkańców województwa żyje w gminach metropolitalnego obszaru łódzkiego, a 60 proc. – w miastach. Stąd rewitalizacja rozumiana szeroko jako odnowa infrastruktury i przemysłu, szukanie nowych pomysłów na erę powłókienniczą w całym regionie, a także jako odnowa społeczna; aktywizacja zawodowa, podnoszenie szans poprzez edukację – zauważył Stępień.

- Już od czterech lat staramy się uczyć wzajemnie – bo rewitalizacja nie jest czymś, co zaistnieje tu i teraz, to proces rozłożony w czasie. Dzięki dużym środkom pozyskanym z UE zainicjowaliśmy ten proces, który ma stać się narzędziem do permanentnej rewitalizacji naszych komunalnych zasobów – uważa prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Według Zdanowskiej, miasto Łódź jako lider rewitalizacji w Polsce musi wyznaczać standardy. - Staramy się na każdą prośbę spotykać się z przedstawicielami naszych gmin i uczyć się wzajemnie – często na zasadzie burzy pomysłów – to to, co wprowadzamy jest czymś zupełnie nowym. Jeśli wierzyć środowiskom naukowym, w 2050 roku dwie trzecie mieszkańców świata będzie mieszkało w miastach. Czeka nas zmierzenie się z problemami, jakie to będzie niosło – podkreśla prezydent.

W ramach projektu centrum Łodzi zostało podzielone na 20 obszarów rewitalizacji; pod koniec 2016 r. rozpocznie się rewitalizacja ośmiu z nich, która kosztować ma ok. 1 mld zł. Większość środków na rewitalizację obszarową pochodzić będzie z UE, miasto ma zagwarantowane na ten cel ponad 400 mln zł, a także 104 mln euro z poziomu krajowego.

W 20 obszarach rewitalizacji znajduje się ok. 1500 budynków gminnych i niemal 2500 budynków prywatnych. Inwestycje mają być prowadzone na 40 ulicach, na dwóch placach i w trzech parkach; powstać ma też pięć nowych ulic wewnątrz kwartałów. Działania rewitalizacyjne obejmą też sferę społeczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych