PARTNER PORTALU

Łodzianie zdecydują o wyglądzie głównej ulicy miasta

Łódzki magistrat zaprosi w maju mieszkańców i przedsiębiorców z ul. Piotrkowskiej na konsultacje społeczne. Ich cel to opracowanie regulaminu parku kulturowego, który ma powstać na tej ulicy.

Autor: PAP 18 maja 2015 13:32

Konsultacje społeczne będą mieć formę spacerów - 30 i 31 maja - na których będzie okazja do sprawdzenia, jakie zmiany warto wprowadzić, jakie są dobre praktyki. Następnie zaplanowano trzy spotkania warsztatowe z mieszkańcami, przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na ul. Piotrkowskiej oraz pozostałymi łodzianami, którzy również mogą wyrazić swoje zdanie na temat użytkowania tej ulicy.

Zdaniem miejskiej konserwator zabytków Kamili Kwiecińskiej-Trzewikowskiej formuła parku kulturowego umożliwia sprawne i efektywne zarządzanie przestrzenią Piotrkowskiej, która stanowi symbol całego miasta.

- Bardzo zależy nam na tym, aby mieszkańcy wypowiedzieli się, jak powinna wyglądać Piotrkowska, jakie zasady mają na niej obowiązywać i aby zgłosili swoje propozycje i problemy, których my być może jeszcze nie zauważamy. Spotkanie podsumowujące, na którym spostrzeżenia mieszkańców przekute zostaną na konkretne propozycje w regulaminie, odbędzie się 6 lipca" - zaznaczyła Kwiecińska-Trzewikowska.

W ubiegłym roku magistrat wydał "Księgę ulicy Piotrkowskiej" zawierającą wskazówki dotyczące wyglądu frontów budynków na głównej ulicy Łodzi, skierowane do właścicieli, najemców i projektantów. Wydawnictwo opisuje cechy wyróżniające style architektoniczne występujące na ul. Piotrkowskiej: klasycyzm, historyzm, secesję i modernizm.

Opisy pozwalają właścicielom i najemcom lokali na określenie, w jakim stylu utrzymany jest ich obiekt, jak powinny wyglądać witryny mieszczących się w nim sklepów, jakie reklamy, szyldy czy neony są w ich przypadku dozwolone i zalecane.

Wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego Łodzi w lutym br. został uznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Pomnikiem Historii. Obok ulicy Piotrkowskiej wśród obiektów objętych tym tytułem znalazły się m.in. Pałac Poznańskiego oraz cmentarze: Stary i żydowski. Za Pomnik Historii uznany może zostać zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych