PARTNER PORTALU

Łódzkie kamienice na oku inwestorów

Łódzki rynek nieruchomości wtórnych staje się coraz popularniejszy wśród inwestorów. Poszukują oni przede wszystkim tanich mieszkań w kamienicach zlokalizowanych w centrum miasta.

Autor: HouseMarket.pl 01 sierpnia 2016 16:42

Dobrą wiadomością z rynku kredytów hipotecznych jest stabilizacja, która nastąpiła po serii podwyżek marż i spadków dostępności. Złą wiadomością jest natomiast wyczerpanie puli środków z programu MdM dostępnych w tym roku z budżetu na 2017 r.

Inwestorzy szukają mieszkań w kamienicach

Mimo że ceny na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych należą do najniższych sposób największych aglomeracji  w kraju, obecnie można zauważyć dalszy spadek średnich kosztów zakupu mieszkań.

– Wynika to w dużej mierze ze sporej ilości lokali w kamienicach o niskim standardzie, które przy odrobinie szczęścia można nabyć za mniej niż 2 tys. zł za mkw. – mówi Marcin Bąk, ekspert Metrohouse. – Padają one przede wszystkim łupem inwestorów, są remontowane i przygotowywane pod wynajem lub do dalszej sprzedaży. W perspektywie czasu, biorąc pod uwagę budowę Nowego Centrum Łodzi oraz rewitalizację Śródmieścia, taka inwestycja może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Większość osób zainteresowanych zakupem na własny użytek wybiera natomiast mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Zwykle są to lokale zlokalizowane poza ścisłym centrum, których powierzchnia mieści się w przedziale od  45 do 55 mkw. W porównaniu z propozycjami deweloperów, są one o wiele tańsze.

Na łódzki rynek wpływ miało też  wyczerpanie środków z programu Mieszkanie dla Młodych. W przeciwieństwie do innych miast w Polsce, limity na rynku wtórnym w mieście Tuwima były dosyć atrakcyjne i spora część transakcji kredytowych była wspomagana właśnie środkami z MdM. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wiele osób odłożyło kupno mieszkania na koniec roku i czeka na uruchomienie kolejnej puli pieniędzy w styczniu 2017.

Może to postawić w trudniejszej sytuacji tych właścicieli, którzy chcą sprzedać swoje mieszkania w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Duże zmiany na łódzkim rynku pierwotnym

Łódzki rynek pierwotny jest słabo rozwinięty w stosunku do wielkości miasta. Dlatego program Mieszkanie dla Młodych ma szczególnie duże znaczenie z punktu widzenia tamtejszych deweloperów. Ich klientów szczególnie nie zmartwiła kwietniowa obniżka limitu w programie MdM (zmiana z 4 330,15 zł do 4 254,25 zł za mkw.).

Mimo różnicy tej wartości w stosunku do średniej ceny łódzkich lokali (5073 zł za mkw.), znalezienie lokum z dopłatą nadal nie stanowiło problemu w poprzednim kwartale. Lipcowe wstrzymanie dopłat z puli na 2017 r. oznacza jednak trudności dla wielu młodych łodzian, gdyż na lokalnym rynku trudno znaleźć nowe mieszkania z odległym terminem ukończenia (2018 r.).

Stabilizacja kredytów hipotecznych

Po znaczących podwyżkach marż i spadkach dostępności kredytowej nadszedł czas uspokojenia. W ostatnim czasie banki nie dokonywały zmian w ofertach kredytowych. Osoby, które w Łodzi chcą kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. zapłacą ratę na poziomie ok. 964 zł (przy założeniu najniższego wkładu własnego, 25-letniego okresu spłaty i wyboru przeciętnej oferty kredytowej). Oznacza to, że rata może być niższa, jeśli poświęcimy nieco czasu na porównanie ofert.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych