PARTNER PORTALU

Loft na wynajem lepszy niż lokata

Kupno loftu z przeznaczeniem na wynajem daje dwukrotnie większą stopę zwrotu niż nowe mieszkanie wykończone w wysokim standardzie - zapewniają eksperci.

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2015 12:51

Klienci kupują lofty – jedni, żeby w nich zamieszkać, inni – by wynajmować, traktując zakup jako dobrą inwestycję kapitału. Jak się okazuje, wynajem jest bardzo opłacalny.

- W przypadku loftów stopa zwrotu jest dużo wyższa niż dla typowych mieszkań. Z nowego mieszkania możemy się spodziewać stopy zwrotu na poziomie maksymalnie 5 proc., ale tylko jeśli wykończymy je w bardzo wysokim standardzie. Natomiast loft da nam nawet 10 proc., czyli dwa razy więcej, warunkiem jest szybkie wynajęcie lokalu - mówi Konrad Borkowski z Best Broker Nieruchomości, który pośredniczy w wynajmowaniu loftu Nowej Papierni.

Przykład: za wynajem 50-metrowego mieszkania we Wrocławiu weźmiemy ok. 1,8 tys. zł (cena zależy głównie od lokalizacji, tu została uśredniona). Z kolei wynajem loftu to koszt ok. 3,5 tys. zł. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Eksperci od nieruchomości mówią przede wszystkim o unikatowości loftów – trudno znaleźć podobną inwestycję, a nowe mieszkania powstają jedno po drugim i najczęściej wyglądają tak samo. Ponadto lofty mają swoich oddanych miłośników. To osoby, które chcą mieszkać oryginalnie i dlatego będą szukały dla siebie miejsca w poprzemysłowych budynkach.

Osoby zainteresowane wynajmem to głównie młodzi przedsiębiorcy, a także kadra managerska
i kreatywna. Mają wspólną cechę – cena za wynajem nie jest dla nich decydująca, najpierw szukają czegoś niekonwencjonalnego i to jest najważniejszy czynnik.

W Nowej Papierni we Wrocławiu ok. 10 proc. loftów zostało kupionych z przeznaczeniem na wynajem. Lofty zrealizowane zostały w dwóch budynkach po fabryce papieru wybudowanej pod koniec XIX wieku. Obok powstał nowy obiekt New Line z wysokimi mieszkaniami w klimacie loftów. W tym budynku ok. 25 proc. klientów kupiło lokal z myślą o dalszym wynajmie. To również pokazuje potencjał inwestycyjny tego nietypowego obiektu oraz planowanego kolejnego etapu Nowej Papierni.

Dodatkowo inwestycja w loft daje nie tylko zysk w postaci zwrotu kapitału z wynajmu. – Rzadkość loftu sprawia, że jego wartość z czasem powinna wzrastać. Jeśli właściciel będzie chciał sprzedać loft na rynku wtórnym, może w przyszłości liczyć na wyższy zysk niż w przypadku typowych mieszkań – mówi Dariusz Stanek, doradca finansowy z Domu Kredytowego Notus.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych