PARTNER PORTALU

Lokalizacja i pakiet usług kluczowy dla kupujących apartamenty

Lokalizacja i jakość inwestycji to ważne, lecz nie jedyne cechy, których poszukują osoby zainteresowane zakupem apartamentu. Jakie są oczekiwania nabywców na wartym blisko 450 mln zł polskim rynku luksusowych nieruchomości?

Autor: HouseMarket.pl 31 sierpnia 2015 18:24

Według szacunków firm KPMG i REAS na pierwotnym rynku luksusowych nieruchomości wyróżnia się w kraju 5 aglomeracji: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz Poznań. Łączna wartość zawieranych w tych miastach transakcji wynosi w ciągu roku ok. 500 mln zł. Na tę sumę w 90 proc. składa się sprzedaż apartamentów (ok. 450 mln zł), natomiast pozostałe 10 proc. dotyczy rezydencji. Autorzy badania szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się wzrostu liczby zawieranych transakcji na pierwotnym rynku samych tylko apartamentów, którego roczna wartość powinna sięgnąć 500 mln zł. W odniesieniu do tych optymistycznych dla branży prognoz warto zastanowić się, czego od luksusowych nieruchomości oczekują ich nabywcy.

- To możliwe, aby dość precyzyjnie określić katalog wymagań, które powinien spełniać luksusowy apartament, aby potencjalny nabywca uznał go za wart uwagi. Oprócz prestiżowej lokalizacji są to przede wszystkim elegancka i stylowa architektura, wysoki standard nieruchomości  i  bezpieczeństwa czy dostępność terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych – mówi Mariola Krakowiak, dyrektor ds. sprzedaży w Allcon Osiedla, będącego inwestorem Villi Novej w Gdyni Orłowie.

Lokalizacja – przewaga nadmorskich nieruchomości

Choć podaż na trójmiejskim rynku luksusowych apartamentów wyraźnie ustępuje Warszawie oraz nieznacznie Wrocławowi i Krakowowi, to nadmorskie nieruchomości wydają się mieć lokalizacyjną przewagę nad tymi, które znajdują się w głębi kraju. Wynika ona z funkcji i statusu kurortu, jaką pełnią takie lokalizacje jak Sopot czy Gdynia Orłowo, a także związanej z położeniem geograficznym różnorodności tej aglomeracji. O ile więc w Warszawie za główny rejon dla luksusowych inwestycji można uznać Górny Mokotów, we Wrocławiu - Stare Miasto, a w Krakowie oprócz Starego Miasta także Kazimierz, o tyle Trójmiasto jest pod tym względem o wiele bardziej urozmaicone. Widać to na przykładzie takich budynków jak apartamentowiec WaterLane stojący w Gdańsku nad Motławą, wieżowiec Sea Towers w ścisłym centrum Gdyni czy wspomniana już inwestycja Villa Nova w najbardziej zacisznym zakątku Gdyni – prestiżowym Orłowie.

- Można powiedzieć, że Trójmiasto, jak żadna inna aglomeracja, jest w stanie zapewnić właścicielom luksusowych nieruchomości jeden z najpiękniejszych  widoków – na morze i naturalną, wynikającą z usytuowania geograficznego intymność położenia często na styku lądu i morza. Jednak nawet w Trójmieście niewiele jest położonych tuż przy plaży, kameralnych rezydencji, w których znajdują się nie więcej niż 3 apartamenty – tłumaczy Mariola Krakowiak.

Pakiet usług na najwyższym poziomie

Zwykle dla nabywców najważniejsza jest lokalizacja, często ze wskazaniem rezydencji ulokowanych na granicy morza z lądem. Jednak luksusowa nieruchomość, aby wpisać się w wysokie oczekiwania nabywców, musi spełniać również szereg innych kryteriów. Bardzo ważna jest oryginalna, nietuzinkowa architektura, standard budynku oraz części wspólnych, a także strefa rekreacyjna z siłownią, fitnessem czy sauną. Dużym uznaniem cieszą się też stylowo zaprojektowane ogrody wokół rezydencji. Dla potencjalnych nabywców luksusowych nieruchomości bardzo istotne pozostają także kwestie związane z bezpieczeństwem, a więc całodobowa ochrona.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych