PARTNER PORTALU

Lokatorzy staną się właścicielami z mocy prawa?

W 2017 roku ma zniknąć użytkowanie wieczyste. Wszyscy mieszkańcy bloków stojących na użytkowanym samorządowym gruncie staną się jego właścicielami.

Autor: polskieradio.pl (Błażej Prośniewski) 30 maja 2016 09:43

Zmiany zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. To przede wszystkim dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy nie będą już musieli się martwić o podwyżki corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. W skrajnych przypadkach opłata była podwyższana o nawet 500 procent.

Może być stała opłata

Mieszkańcy, którzy staną się właścicielami gruntów będą płacić samorządom przez okres, na który ustanowiono użytkowanie wieczyste, roczną opłatę, tak jak to było do tej pory, ale nie będzie za to aktualizacji tych opłat.

– To już jest plus dla mieszkańców. Ostatnio były bowiem takie znaczące zmiany, z 800 zł na 2–2,5 tys. zł za mkw., co bardzo odbija się na czynszu. Najwyższa propozycja zmiany była parę lat temu na ul. Polnej, z 1000 zł na 5 500 zł /mkw. – zwraca uwagę Piotr Kłodziński, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyka w Warszawie.

Zmiana jest potrzebna, ponieważ obecnie przepisy nie zachęcają do tego, aby dbać o własne bloki.

– Ludzie płacą cały czas na fundusz remontowy, z tych środków upiększają ten teren, np. chodniki, ulice, oświetlenie, trawniki, place zabaw, to wszystko jest na nasz koszt. A później trzeba za to więcej płacić, bo to jest ładne – zauważa prezes Kłodziński.

Samorządy podzielone

Projekt zmian nie wszystkim samorządom się jednak podoba. Niektórzy sadzą, że może to uszczuplić wpływy do samorządowej kasy, ale Wojciech Zabłocki, burmistrz warszawskiej dzielnicy Praga-Północ jest innego zdania.

– Wpływy do kasy miejskiej nie są aż takie duże, jak by się wydawało. A przede wszystkim miasto i samorząd ma służyć dobru mieszkańców, i nie utrudniać tego życia. Wpływy są z różnych obszarów, ale pobieranie tych opłat, uaktualnianie ich to również jest administracja, to również są koszty. Dlatego uporządkowanie, ograniczenie tego będzie ułatwieniem życia mieszkańcom, będzie ruchem w ich stronę ze strony gospodarzy miasta. A miasto to przede wszystkim mieszkańcy – podkreśla burmistrz Zabłocki.

Problem z lokalami użytkowymi

Samorządy już pracują z politykami nad projektem zmian. Przy tej okazji pojawiają się też nowe problemy  do pokonania.

Taką trudnością, z którą musimy się zmierzyć jest np. co zrobić z lokalami użytkowymi, z przedsiębiorcami. Prawo unijne nie pozawala na to, żebyśmy to użytkowanie znieśli zupełnie, odeszli od tych opłat. Bo może to być zbyt duża pomoc publiczna, taka jest jedna z interpretacji.

Dlatego trzeba wyliczyć, ile lat dany przedsiębiorca musi jeszcze płacić za użytkowanie wieczyste, zsumować te opłaty które miałby w perspektywie 10, 15 czy 20 lat zapłacić, i te opłaty rozłożyć mu na raty albo może też zapłacić jednorazowo.

Chodzi o to, aby przedsiębiorca miał prawo do spłaty, wcześniej albo później. To już będzie zależało od tego, jak mu będzie wygodniej – wyjaśnia Wojciech Zabłocki, burmistrz warszawskiej dzielnicy Praga-Północ.

A jest to bardzo ważna kwestia dla przedsiębiorców i deweloperów, aby mieli pewność, że funkcjonują na swoim.

Jest jeszcze jedna zaleta proponowanego rozwiązania. Obecnie, aby przejąć użytkowany grunt na własność wymagana jest zgoda wszystkich mieszkańców bloku. Gdyby projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wszedł w życie, to nie będzie już problemów z przekonywaniem upartych lokatorów do uwłaszczenia zamieszkiwanego gruntu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych