PARTNER PORTALU

Lokatorzy w Bydgoszczy odpracują dług czynszowy

W Bydgoszczy z początkiem kwietnia wprowadzona zostanie możliwość odpracowania zaległości czynszowych i innych należności za używanie miejskich lokali. Takie rozwiązanie proponowała część najemców.

Autor: HouseMarket.pl 18 marca 2016 14:29

Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski podpisał zarządzenie dopuszczające możliwość odpracowania części długów. Jak informuje bydgoski magistrat, zgoda na odpracowanie zaległości będzie uwarunkowana między innymi regularnymi opłatami po umożliwieniu odpracowania zaległości. Maksymalna kwota jaką można odpracować to 20 tys. zł. Osoby zadłużone będą mogły wykonywać prace porządkowe, ogrodnicze, drobne remonty i pomocnicze prace administracyjne.

Osoby zainteresowane odpracowaniem swoich zaległości czynszowych, będą musiały wypełnić wniosek i złożyć go w Administracji Domów Miejskich. Za jego rozpatrzenie odpowiadać ma komunalna spółka. Poprowadzi rejestr zapotrzebowań na prace, przydzieli zadania osobom zakwalifikowanym do programu oraz ubezpieczy grupowo osoby wykonujące świadczenia. Istnieje możliwość, wskazania przez dłużnika osoby upoważnionej, która w jego imieniu wykona za niego świadczenie.

Wynagrodzenie za wykonywane prace będzie wyliczane w oparciu o stawkę 1/168 wynagrodzenia minimalnego, bądź minimalnej stawki za godzinę pracy (jeżeli tak zostanie ustalona ustawą), jednak nie będzie ona niższa niż 12 zł.

Z możliwości odpracowywania długu wyłączone zostaną osoby posiadające dług za okres krótszy niż sześć miesięcy.

– Nowe rozwiązanie nie może być traktowane jako alternatywa dla płacenia czynszu. Chodzi o to by ułatwić spłatę zadłużenia najemcom lokali komunalnych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Część najemców zwracała się już wcześniej z zapytaniem o odpracowanie długów. Dlatego liczę, że ten program spotka się z zainteresowaniem i ułatwi osobom, które chcą pracować, wyjście na prostą – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych