PARTNER PORTALU

Łomża: 56 rodzin dostanie nowe mieszkania dzięki wsparciu BGK

Przy ulicy Kamiennej w Łomży powstał czterokondygnacyjny budynek z 56 mieszkaniami socjalnymi. Miasto po raz pierwszy skorzystało ze wsparcia rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego, który obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Autor: housemarket.pl 04 października 2017 12:58

W budynku powstało 56 mieszkań, w tym cztery dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi od 38 mkw do 62 mkw. Wybudowano nowe chodniki i miejsca postojowe. Budowa trwała 19 miesięcy, a koszt inwestycji to prawie 7 mln zł. Udział finansowego wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego wynosi 30 % tej kwoty.
 
Jest to pierwsza inwestycja zrealizowana przez Miasto Łomża  ze środków rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Program ten wspiera samorządy w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali najuboższym mieszkańcom. Jest realizowany w formie bezzwrotnego finansowania projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali lub budynków. Wysokość wsparcia w zależności od przedsięwzięcia może wynieść od 30 % do 55 % wartości inwestycji. O dofinansowanie mogą się starać gminy, spółki gminne, związki międzygminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego.

Dotychczas BGK przyznał jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego środki z bezzwrotnej dotacji w łącznej wysokości ponad 945 mln zł, co pozwoliło na realizację 1382 przedsięwzięć o łącznej wartości ponad 2,87 mld zł. Dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 15 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 6,3 tysiąca pozostaje w trakcie realizacji. Rządowy Program funkcjonuje już od 10 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych