PARTNER PORTALU

Loteria sposobem na kupno domu

Jak kupić za bezcen nieruchomość albo sprzedać dom dwa razy drożej? Na Zachodzie jest na to sposób – loteria.

Autor: Lion's Bank/HouseMarket.pl 10 lipca 2015 13:33

Na Zachodzie postanowiono mechanizm loterii zaprząc do transakcji na rynku nieruchomości. Kupując relatywnie tanie losy na loterie można bowiem wygrać dom lub mieszkanie. Prawdopodobieństwo wygrania jest wielokrotnie większe niż trafienia „szóstki”, a z drugiej strony organizator sprzedaje tak dużo losów, aby sporo zarobić.

Jako przykład Lion’s Bank podaje odrestaurowany dom o powierzchni ok. 700 mkw., zbudowany w 1875 roku w Hartford Connecticut (USA). Zgłoszenia przyjmowane są do 4 sierpnia br. Oprócz wpłaty należności za los uczestnicy są też proszeni o napisanie w 200 słowach dlaczego chcą zostać właścicielami wspomnianego zabytku. Teraz spójrzmy na to co w tej ofercie najciekawsze, czyli liczby. Los kosztuje 200 dolarów, a uczestników powinno być minimum 2,5 tys. Dom zostanie zatem sprzedany za minimum 500 tys. dolarów (na kompletną renowację wydano 200 tysięcy dolarów).

W Wielkiej Brytanii ten sposób upłynniania nieruchomości także jest popularny. Dzieje się tak pomimo ograniczeń prawnych, zgodnie z którymi państwo ma monopol na loterie z wygranymi o wysokiej wartości. Osoby, które w ten sposób chcą pozbyć się nieruchomości unikają więc jak ognia nazwy loteria, a próbują maskować cały proceder pod postacią quizu. Aby wygrać dom lub mieszkanie trzeba odpowiedzieć na pytanie (przeważnie banalnie proste) i wpłacić określoną kwotę, aby móc wygrać w losowaniu nieruchomość.

Przykład? W zatoce Dovercourt, (Harwich, Essex) wylosować można cały hotel wart około 1 mln funtów. Mieści on 14 pokoi i wyposażony jest w bar i restaurację. Aby go wylosować trzeba kupić los za 1000 funtów i odpowiedzieć na konkursowe pytanie. Z punktu widzenia właścicieli jest to bardzo intratny sposób wyjścia z inwestycji w hotel, bo zakładają sprzedaż od 2 do 3 tys. losów. W sumie liczą więc na 2-3 mln funtów za hotel wart milion.

Sporo uwagi przykuwa też propozycja firmowana przez Ronniego O’Sullivana – czterokrotnego mistrza świata w snookera (gra bilardowa). Zasady loterii są takie: los kosztuje 1,5 funtów (równowartość mniej niż 9 złotych), w grze można wziąć udział do marca 2016 roku, do wygrania jest mieszkanie w Londynie warte 350 tys. funtów. Chodzi o kawalerkę w bloku wyposażonym w taras dachowy i siłownię. Informacje dostępne na stronie internetowej dotyczącej tej loterii sugerują, że sprzedanych ma być maksymalnie 650 tys. losów. Jak łatwo policzyć w sumie wpływy z loterii mogą więc być prawie trzykrotnie wyższe niż wartość głównej wygranej.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych