PARTNER PORTALU

Luksus z dobrą perspektywą

Robert Lewandowski w swoim apartamencie na Złotej 44 w Warszawie - wszyscy znamy te zdjęcia. Ale 20, 30 i 40 tys. zł za mkw. pod Wawelem? Niemcy, Brytyjczycy, Skandynawowie mówią, że to wciąż tanio. Polski rynek nieruchomości luksusowych rośnie w tempie 25 proc. rocznie. Problem jest jeden - takich inwestycji jest wciąż za mało.

Autor: housemarket.pl 05 grudnia 2017 10:49

- Segment nieruchomości premium i luksusowych w naszym kraju wciąż jest jeszcze dość młody. Jego początki sięgają wejścia Polski do Unii Europejskiej, a bardzo dynamiczny rozwój nastąpił w latach 2005-2007. Wedy też wielkość rynku zwiększyła się kilkakrotnie. Polska jest zarazem społeczeństwem młodych milionerów. Polacy wszystko, co aktualnie posiadają musieli w większości zdobyć sami. Ale to również dzięki temu bardzo szybko rośnie liczba osób zamożnych. Wpływa to pozytywnie na zwiększające się zainteresowanie ofertą nieruchomości z najwyższej półki - oceniają Piotr Śliwka i Arkadiusz Wojciechowski z Poland Sotheby’s International Realty, firmy zajmującej się nieruchomościami premium i luksusowymi.

Do bogacącego się polskiego społeczeństwa trzeba dorzucić zagranicznych inwestorów i turystów. Liczby ilustrujące te zmiany to rosnący w tempie ponad 20 proc. rocznie rynek lotniczy - za wzrosty nie odpowiadają już tylko tanie linie, a segment rozwijają przewoźnicy tradycyjni tacy jak SWISS, LOT, Lufthansa, Emirates, British Airways, QatarAirways, Air France z coraz lepiej wypełnioną klasą biznes. Nie tylko do Warszawy - rosną i Kraków, i Wrocław.

Wyższa półka

Tradycyjne linie wożą najbardziej wymagających pasażerów, Polska stała się dla nich poważną destynacją. Taka jest też najnowsza historia Sotheby’s International Realty - firma powstała w 1976 r., w odpowiedzi na potrzeby najbardziej prestiżowych klientów domu aukcyjnego Sotheby’s. W Polsce działają od 2014 r. Prawdziwy boom to jednak ostatnie lata.

Czym jest ta najwyższa półka?

Śliwka i Wojciechowski w raporcie Sotheby’s o nieruchomościach premium i luksusowych w Polsce za rok 2016 piszą - Pojęcie luksusu jest pojęciem płynnym. Dla większości jedne z podstawowych wyznaczników to rzadkość, unikatowość i niedostępność, jednak w przypadku nieruchomości percepcja luksusu może się różnić w zależności od miasta.

Prof. Greg Clark (międzynarodowy ekspert urbanistyki, doradzał m.in. OECD, Bankowi Światowemu, Urban Land Instytute; w 2015 r. otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego) dla Sotheby’s mówi - Nie ma sztywnie określonej wykładni tego, gdzie w obrębie miasta zlokalizowany powinien być luksus, ale szukając go, rozróżniamy dwa podejścia. Pierwsze dotyczy lokalizacji i dostępności. Za luksusowe uznawane są te części miasta, w których mieszkańcy mają wyjątkowo swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju udogodnień. Drugie z podejść pozwala mówić o luksusowej lokalizacji w kontekście sąsiedztwa. Pewne jest jednak, że luksus powszechnie dostępny przestaje być luksusem.

Profesor Clark przekonuje, że luksusowe mieszkanie musi mieć do zaoferowania luksusowy styl życia. A jeśli jest to mieszkanie w centrum miasta, musi iść w parze luksusowy, wielkomiejski styl życia.

Stać nas?

Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań. Dziś te lokalizacje dyktują w Polsce poziom wielkomiejskich inwestycji w sektorze premium i luksusowym (50 proc. rynku). Kto w nie inwestuje?

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych