PARTNER PORTALU

Luksus za gotówkę, czyli jak Polacy finansują zakup najdroższych apartamentów

Według analityków, doradców finansowych i deweloperów zainteresowanie kredytem wśród nabywców apartamentów najwyższej klasy jest marginalne.

Autor: HouseMarket.pl 19 sierpnia 2015 13:52

Wyraźny trend nabywania nieruchomości typu premium ze środków własnych potwierdzają przedstawiciele firmy Echo Investment, dewelopera m.in. luksusowego kompleksu Park Avenue Apartments w Krakowie. Kameralna inwestycja realizowana obecnie w Parku Dębnickim, oddalonym zaledwie o szerokość Wisły od ścisłego centrum Krakowa, bez wątpienia przeznaczona jest dla najbardziej wymagających klientów. Muszą liczyć się oni z wydatkiem min. 15 tys. zł za mkw.

- Wsparcie się kredytem hipotecznym przy zakupie nieruchomości to rozwiązanie, które na wielu rynkach poza Polską cieszy się zainteresowaniem również wśród osób, które dysponują odpowiednim kapitałem pozwalającym na transakcje z użyciem jedynie środków własnych. Dzieje się tak ze względu na to, że środki pieniężne nie są wtedy blokowane i mogą być wykorzystywane do pokrycia krótkoterminowych inwestycji. Póki co sytuacja w Polsce jest jednak zupełnie inna. Wszyscy klienci, którzy dotychczas zdecydowali się na zakup apartamentu w Park Avenue Apartments finansowali je z własnych oszczędności. Oczywiście mamy przygotowaną bardzo korzystną ofertę kredytowania, ale do tej pory nikt nawet o nią nie pytał. Można przypuszczać, że większość naszych klientów dysponuje kapitałem znacząco przewyższającym wartość apartamentu, co determinuje ich wybór odnośnie metody finansowania – wyjaśnia Jolanta Półtoranos z biura sprzedaży Park Avenue Apartments.

Z kolei zgodnie z  danymi firmy Notus, jednego z czołowych brokerów kredytów hipotecznych, liczba pożyczek na kwotę powyżej jednego miliona złotych utrzymuje się w ostatnim czasie na stałym poziomie. Rośnie jednak ich wolumen. W samej pierwszej połowie br. wartość tych kredytów wyniosła już ponad 20 milionów, co oznacza wzrost w porównaniu z 35 milionami, które udzielone zostały w przeciągu całego zeszłego roku.

- Rynek kredytów przeznaczanych na zakup nieruchomości powyżej jednego miliona zł na pewno będzie się dalej rozwijał. Wpływa na to rosnący rynek luksusowych nieruchomości, a także coraz większa liczba osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową, by o taki kredyt się starać. Dla części nabywców zakup nieruchomości luksusowych przy wsparciu tego rodzaju instrumentu finansowego może być wart rozważenia, szczególnie w kontekście odnotowywanych niskich stóp procentowych – mówi Robert Pepłoński, prezes zarządu Domu Kredytowego Notus.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych