PARTNER PORTALU

Luksusowe adresy w Polsce – Warszawa z blisko połową transakcji w kraju

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce stale ewoluuje i dojrzewa. Wpływ na to mają nie tylko zagraniczni inwestorzy, którzy od pewnego czasu chętniej lokują swój kapitał w nieruchomości premium, ale przede wszystkim sukcesywne bogacenie się polskiego społeczeństwa. Ile kosztuje luksus? Gdzie padły sprzedażowe rekordy?

Autor: housemarket.pl 11 maja 2018 08:59

Z raportu Luxury Realty Map 2018 opracowanego przez Poland Sotheby’s International Realty na podstawie cen transakcyjnych zgromadzonych przez Cenatorium wynika, że w 2017 roku w Polsce sprzedano 1,7 tys. apartamentów premium, za łączną kwotę 3,45 mld złotych. Jest to wynik porównywalny z odnotowanym rok wcześniej, kiedy to wartość polskiego rynku nieruchomości luksusowych wyniosła 3,59 mld złotych.

Rynek nieruchomości z najwyższej półki skoncentrowany jest wokół największych aglomeracji. Potwierdzają to dane Poland Sotheby’s International Realty, z których wynika, że na stolicę przypada ponad 40 proc. transakcji rezydencjami i apartamentami. Najgłośniejsze polskie inwestycje luksusowe ostatnich lat dotyczą ekskluzywnych wieżowców mieszkalnych – Złota 44 i Cosmopolitan. Średnia cena w Cosmopolitan w ubiegłym roku to 31 tysięcy złotych za metr, najdroższy apartament został sprzedany za 6 mln złotych. Równolegle rozwijają się także liczne projekty polegające na rewitalizacji historycznej zabudowy, tj kamienice czy inne zabytkowe obiekty. I to właśnie w rewitalizowanych obiektach padły ostatnio sprzedażowe rekordy.

Do największych transakcji na polskim rynku nieruchomości luksusowych zalicza się zakup dwóch apartamentów o łącznej powierzchni 470 mkw. w stołecznych kamienicach Foksal 13/15. Anonimowy nabywca zapłacił ponad 17 mln zł. Biorąc pod uwagę historyczne wzrosty cen, jak również sytuację społeczno-ekonomiczną kraju, eksperci EY prognozują, że w Warszawie poziom cen 40-50 tysięcy zł za metr kwadratowy pod koniec następnej dekady może nie należeć do rzadkości, lecz stanie się regułą w przypadku najbardziej prestiżowych i unikatowych projektów mieszkaniowych.

W przypadku najbardziej prestiżowych obiektów w całej Polsce, m.in. Angel Wawel w Krakowie czy La Playa Palace w Sopocie, średnie ceny za metr kwadratowy wynoszą maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- W Warszawie za nieruchomość premium trzeba zapłacić przynajmniej 15 tys. zł za mkw., to w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu czy Genewie za metr nieruchomości z wyższej półki trzeba wydać równowartość od 70 do 150 tys. zł. W 2017 roku przeciętny nabywca apartamentu lub rezydencji wydawał na jej zakup około 2 mln zł. To o ponad 210 tys. zł więcej niż w roku 2016 – mówi dyrektor zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Wysokie stawki za metr kwadratowy obowiązują także w zabytkowych częściach Krakowa i Wrocławia. Ceny w tych miastach trzymają się na dość wysokim poziomie ponieważ popyt na mieszkania premium wciąż przewyższa podaż. Za inwestycje zlokalizowane w okolicach Starego Miasta czy Kazimierza w Krakowie ceny za metr plasują się w przedziale 20-30 tys. złotych. Nadal bardzo dużą popularnością cieszą się apartamenty w inwestycji Angel Wawel przy ul. Sukienniczej. Ceny metra kwadratowego w inwestycji dochodzą nawet do 19 tys. zł. Drugim ważnym punktem na mapie luksusowych inwestycji w Krakowie jest apartamentowiec Angel Plaza przy ul. Zwierzynieckiej 24. Z kolei za metr kwadratowy apartamentu na wrocławskiej Starówce kosztuje od 10-20 tys. złotych. Apartamenty w słynnej wrocławskiej inwestycji Sky Tower zaczynają się od 10 tys. wzwyż za metr kwadratowy, ale bardziej atrakcyjne i pożądane lokale kosztują nawet trzy razy więcej. Poza apartamentowcem wysokie ceny we Wrocławiu osiągają też mieszkania na Starówce oraz przy ul. Turniejowej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych