PARTNER PORTALU

Małe mieszkania wrócą do łask

Będzie można budować 18-metrowe kawalerki. Z przepisów znikną zakazy. Są gotowe regulacje w tej sprawie.

Autor: Rzeczpospolita 22 lipca 2016 12:09

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zlikwidować wymogi określone w przepisach dotyczące minimalnych wielkości i szerokości pokoi, łazienek oraz kuchni i korytarzy w mieszkaniach.

Jak informuje Rzeczpospolita, tego typu ograniczenia są niepotrzebne. To rynek powinien dyktować, jak mają wyglądać nasze mieszkania, a nie przestarzałe uregulowania prawne.

Obecnie nie jest to możliwe. Eksperci uważają, że przepisy w tym zakresie nie powinny być urzędowo narzucone, to relikt przeszłości.

Wspomniane zmiany resort budownictwa chce wprowadzić do rozporządzenia z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne nad projektem jego nowelizacji. Propozycja likwidacji norm wielkościowych jest ich efektem.

Obecnie rozporządzenie przewiduje, że w kawalerce pokój musi mieć minimum 16 mkw. Natomiast szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby wynosić ma 2,2 metrów, dla dwóch – 2,7 metrów, kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 metrów, a w lokalu wielopokojowym – 2,4 metrów.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada zniesienie tych wymogów. Znikną także ograniczenia dotyczące łazienek.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych