PARTNER PORTALU

Maleją koszty utrzymania mieszkań

Spadek taryf za gaz, taniejący olej opałowy i energia elektryczna to tylko kilka z powodów, dla których po raz pierwszy w historii maleją koszty utrzymania mieszkań.

Autor: HouseMarket.pl 12 maja 2016 16:10

Nie jest to wynik przypadkowy, tylko informacja konsekwentnie powtarzana od czterech miesięcy – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Kwiecień był czwartym z rzędu miesiącem spadku kosztów utrzymania dachu nad głową. Tym samym dopiero po 18 miesiącach deflacji Polacy zauważyli w końcu, że spadają też ich rachunki za posiadane „cztery kąty”. Korekta w tym względzie jest jednak jedynie symboliczna (0,9 proc. r/r). Cieszyć może więc jedynie fakt, że okresów malejącego kosztu utrzymania mieszkań próżno szukać w najnowszej historii Polski.

Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w kwietniu br. mniej niż przed rokiem trzeba było płacić za dobra i usługi zgrupowane w 5 kategoriach (z 10 badanych). Najmocniej staniały transport (8 proc. r/r), odzież i obuwie (3,9 proc. r/r) oraz rekreacja i kultura (29 proc. r/r).

Na drugim biegunie uplasowały się restauracje i hotele, które w kwietniu chciały za swoje usługi o 1,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Była to najmocniej drożejąca kategoria w kwietniu br. Ogólnie rzecz biorąc dobra i usługi są dziś tańsze o 1,1 proc. niż przed rokiem. Niniejszym już po raz 22 z rzędu GUS poinformował, że mamy deflację.

- Są to dobre informacje nie tylko dla budżetów domowych konsumentów, ale też kredytobiorców. Ci drudzy cieszą się dziś z rekordowo niskiego oprocentowania długu, a do tego utrzymująca się inflacja daje szansę na tani kredyt jeszcze przez wiele miesięcy - mówi Bartosz Turek z Lion's Bank.

W 2016 roku utrzymanie mieszkań zaczęło tanieć

Do grona taniejących dóbr i usług dołączyły w bieżącym roku te skupione w bardzo ogólnej kategorii „mieszkanie”. Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości. Porównując ceny w tych kategoriach GUS oszacował, że w kwietniu 2016 roku poziom cen spadł o 0,9 proc. (r/r). Dokładniejsze dane są dostępne za marzec.

Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały: opał, gaz, energia elektryczna, AGD i wyposażenie mieszkań. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 864,3 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał, choć jedynie o 7 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych