PARTNER PORTALU

Mamy nowy rekord. Prawie 34 tys. mieszkań w budowie

Boom na rynku deweloperskim trwa w najlepsze. Firmy przez pierwsze pięć miesięcy roku rozpoczęły budowę rekordowej liczby mieszkań.

Autor: Lion's Bank/HouseMarket.pl 18 czerwca 2015 19:55

W maju br. liczba rozpoczętych przez deweloperów inwestycji była o 40,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedzającego - wynika z danych GUS. W jednym miesiącu zaczęli oni bowiem budowę prawie 8,3 tys. lokali, co jest jednym z najwyższych wyników miesięcznych w historii.

W ciągu zaledwie 5 miesięcy br. rozpoczęli oni budowy ponad 33,8 tys. mieszkań. To o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i jednocześnie najwięcej w historii. Do tej pory rekordem było 30,7 tys. mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w okresie od stycznia do maja 2008 roku.

Najbliższe miesiące mogą jednak przynieść zmiany. Już dziś prognozy sugerują, że na wyższe stopy procentowe przyjdzie czekać mniej niż rok, a do tego program Mieszkanie dla Młodych ma zostać rozszerzony na rynek wtórny. Obie te zmiany mogą obniżyć popyt na nowe mieszkania. Deweloperzy już dziś powinni rozważyć wpływ tych zmian na popyt na mieszkania i odpowiednio dostosować skalę prowadzonych inwestycji.

GUS informuje ponadto, że w maju wydano również sporo pozwoleń na budowę. Dzięki nim firmy budujące mieszkania mogą zacząć budować 8,3 tys. lokali. To o 58,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Gdyby zsumować ile pozwoleń wydano w ostatnich 36 miesiącach (tak długo ważne jest pozwolenie na budowę) oraz odjąć od tego liczbę rozpoczętych budów, to okaże się, że deweloperzy powinni móc bez problemu odpowiedzieć na popyt ze strony nabywców mieszkań. Nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na budowę nad liczbą rozpoczętych inwestycji, w badanym okresie, wynosi bowiem prawie 26,5 tys. lokali. To oznacza zapas na ponad trzy miesiące tak dynamicznego rozwoju oferty jak w maju br.

W obliczu wyżej opisanych danych rozczarowywać może jedynie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. Najnowsze informacje mówią o zakończeniu budowy 4,1 tys. mieszkań. To znacznie mniej niż liczba rozpoczynanych inwestycji, ale też znacznie więcej (o 28,4 proc.) niż wynosiła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w analogicznym okresie przed rokiem. Fakt, że oddanych mieszkań jest więcej niż przed rokiem może być jaskółką zwiastującą lepsze odczyty w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że budowa bloku przez dewelopera trwa przeciętnie 2 lata, a z drugiej strony spore wzrosty liczby rozpoczynanych inwestycji rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku. Wszystko wskazuje wiec na to, że budowy rozpoczynane na początku bieżącego okresu ożywienia mają się ku końcowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych