PARTNER PORTALU

Marek Bulak: Przy projektowaniu osiedla nie można fantazjować

Cena mieszkania zależy tylko od lokalizacji. Usytuowanie budynku wpływa na przyjęty standard wykończenia. Są oczywiście wyjątki... - mówi architekt Marek Bulak, założyciel pracowni Bulak Projekt.

Autor: Housemarket.pl 20 listopada 2015 14:02

- Działki w Warszawie są bardzo drogie i to one obciążają ceny mieszkań. Deweloperzy oczywiście na swoich inwestycjach muszą zarabiać, więc starają się uzyskać z danej działki jak najwięcej. Dlatego często na drugi plan schodzą inne względy… - wyjaśnia Marek Bulak, architekt i założyciel pracowni Bulak Projekt. - Architekci są na to przygotowani, ale często trudno zachować odpowiednie przewietrzanie, prześwity, widoki z okien, zróżnicowanie zabudowy… wachlarz możliwości jest ograniczony, bo liczy się efekt ekonomiczny - dodaje.

Ekonomia towarzyszyła architekturze od najdawniejszych czasów. Architekt przyznaje, że bardziej "pofantazjować" można przy obiektach użyteczności publicznej, nie przy projekcie osiedla.

Ale szukając mieszkania zwracamy uwagę także na otoczenie. Marek Bulak przyznaje, że otoczenie budynków jest bardzo ważne. - Można to łatwo zauważyć oglądając dokończony budynek w czasie robót przy zagospodarowaniu terenu. Efekt wizualny jest widoczny dopiero kiedy wyrośnie trawa. Otoczeniem, tak jak pozostałą częścią projektów rządzą oczywiście prawa i przepisy - tłumaczy architekt.

Jednak, jak zauważa, ważna jest nie tylko zieleń, ale i dojazd pożarowy, czy plac zabaw. - Co ciekawe, mieszkania przy placu zabaw często sprzedają się gorzej, ponieważ przyszli mieszkańcy obawiają się hałasu. Jednak projektowanie placu zabaw to bardzo wdzięczny temat i zawsze staramy się go wykonać jak najlepiej - podsumowuje z uśmiechem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych