PARTNER PORTALU

MdM korzystny nie tylko dla kupujących

Program Mieszkanie dla Młodych pomaga rozkręcać obroty wielu deweloperom. Dobrą passę pozwolą utrzymać obowiązujące od II kw. br. nowe limity cen kwalifikujących się do rządowych dopłat.

Autor: Housemarket.pl 16 kwietnia 2015 10:41

Spadek cen materiałów budowlanych, narastającą skłonność banków do udzielania kredytów hipotecznych oraz program MdM pozwalają deweloperom optymistycznie patrzeć w przyszłość. Zdecydowane gro giełdowych podmiotów chwali się coraz lepszymi wynikami – spółki z subindeksu WIG Deweloperzy w I kw. br. podpisały w sumie ok. 3,5 tys. przedwstępnych umów sprzedaży netto (z uwzględnieniem rezygnacji). Nieco mniej w porównaniu z IV kw. 2014 r., ale jednocześnie o kilkanaście proc. więcej w porównaniu z kontraktacją z I kw. 2014 r. Obowiązujące od II kw. br. nowe limity cen kwalifikujących się do rządowych dopłat MdM, z niewielkimi wyjątkami, utrzymują lub podnoszą dotychczasowe stawki, co powinno utrzymać obecną, dobrą passę deweloperów w kolejnych kwartałach.

Nie oznacza to, że wszędzie oferta MdM się zwiększy, np. Polnord, ma w sprzedaży ok. 300 lokali, które można nabyć z rządową dopłatą. Zmiana limitów MdM, w II kw. tego roku, nie będzie miała wpływu na ofertę dewelopera.

– Nasza oferta oczywiście jest na bieżąco uzupełniana, ponieważ wprowadzamy na rynek nowe projekty. Najwięcej lokali w MdM czeka na klientów w Gdańsku, w projekcie Dwa Tarasy oraz Dwa Potoki. W sumie w obu inwestycjach jest ponad 200 mieszkań w limitach, w tym duży wybór najbardziej poszukiwanych mieszkań dwupokojowych – mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnord SA.

Sprzedaż lokali z dopłatami zajmuje, w zależności od projektu, ok. 20-25 proc. wszystkich transakcji sprzedaży mieszkań, realizowanych przez Polnord.

Na nowych obliczeniach urzędników teoretycznie może nieco stracić Łódź, gdzie limit w bieżącym kwartale zmniejszył się o ok. 300 zł, do ok. 4,5 tys. zł za mkw. Jednak z drugiej strony, według serwisu Tabelaofert.pl, w tym mieście średnie ceny lokali na rynku pierwotnym są poniżej 4,8 tys. zł za mkw., a więc nie są wiele wyższe od limitów. Daje to deweloperom, stawiającym na MdM, nadal szerokie pole do popisu.

W Gdańsku limity w ogóle się nie zmieniły i wynoszą 5,3 tys. zł za mkw., przy przeciętnej stawce ofertowanych „M” na poziomie niecałych 6,1 tys. zł za mkw.

- W Łodzi, Gdańsku czy Poznaniu limity MdM są na tyle wysokie, że ich ostatnie zmiany nie wpłyną na te rynki. Wybór mieszkań w programie MdM jest tam na tyle duży, że osoby zainteresowane MdM z pewnością znajdą lokum – tłumaczy Michał Krajkowski, ekspert Domu Kredytowego Notus.

W Warszawie limity MdM podwyższono zaledwie o 5 zł, do niecałych 6,6 tys. zł za mkw. Tymczasem średnia stawka za nowe lokale w stolicy, sięga, według serwisu Tabelaofert.pl, ok. 7,7 tys. zł za mkw. Różnica jest więc spora, ale przy ogromnej warszawskiej podaży na klientów czeka obecnie ok. 3 tys. lokali z możliwą dopłatą MdM. I choć w ofercie widnieje ok. 2,4 tys. sztuk, to jednak część mieszkań z ceną nieznacznie wyższą od limitu (np. 6,6 – 6,8 tys. zł za mkw.) zakwalifikuje się do MdM-u po wynegocjowaniu rabatu od dewelopera.

Na przeciwnym biegunie jest Wrocław i Kraków. W stolicy Małopolski mieszkania są przeciętnie, o 25 proc. droższe od wymogów MdM.

- Aby w tych miastach zwiększyć zainteresowanie programem rządowym,  limity MdM musiałby wzrosnąć, co najmniej, o kilkanaście procent – szacuje Michał Krajkowski.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych