PARTNER PORTALU

MdM nadal dostępny

Połowa marca przyniosła zaskakujące wiadomości dla osób starających się o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Autor: HouseMarket.pl 08 kwietnia 2016 13:30

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków. Popularniejsze stały się więc oferty deweloperskie z przełomu roku 2016/2017 oraz, te których finalizacja nastąpi w następnym roku. Zatem, gdzie na terenie Poznania, jak i powiatu można szukać mieszkań dostępnych w ramach rządowego programu MdM?

Ogłoszony w 2013, a wprowadzony w 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych początkowo nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Przez dwa lata fundusze wykorzystano częściowo. W 2014 tylko 34,5 proc., a w 2015 - 84,64 proc. przewidzianych pieniędzy przekazano młodym. Jednak z roku na rok popularność rosła, bowiem dopłata stanowiła dla rodzin znaczącą pomoc.

Tegoroczne wyczerpanie się środków na cały rok 2016 już w marcu było dużym zaskoczeniem. Decyzja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków wydana przez BGK początkowo zmieniła plany wielu osobom, chcącym nabyć mieszkanie jeszcze w tym roku.

– Istnieje jednak rozwiązanie. Banki przyjmują wnioski o kredyt z dofinansowaniem MdM pod warunkiem, iż termin ostatniej płatności za nieruchomość dla dewelopera przypada w 2017 lub 2018 roku  – zaznacza Tomasz Rzeźniacki, kierownik jednego z poznańskich oddziałów Open Finance Direct.

Mieszkaniowy Poznań w 2017 roku

Poznaniacy nie mogą narzekać na małą liczbę mieszkań z rynku pierwotnego. W sercu Wielkopolski buduje się dużo, a to sprawia, że wybór lokali jest szeroki. Na celowniku młodych poszukujących mieszkań, znajdują się aktualnie te inwestycje, które można nabyć z uzyskaniem dofinansowania w ramach MdM-u.

– Nasze osiedla to projekty wieloetapowe, dlatego sporo mieszkań, planowanych do oddania w 2017 roku, jest dostępnych z dofinansowaniem – mówi  Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

Budów, które przewidują termin oddania mieszkań do użytku w następnym roku w Poznaniu jest wiele. – Obecnie do sprzedaży wprowadziliśmy III etap osiedla Nowe Ogrody, który zostanie zrealizowany w 2017 roku. A to powoduje, że nasi klienci mogą skorzystać z rządowego programu – podkreśla Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Podobnie wygląda sytuacja na Grunwaldzie.

– Nasze osiedle realizowane jest w kilku etapach. Ostatni z nich będzie oddany do użytku w marcu następnego roku, dlatego kupujący mogą składać wnioski o dofinansowanie i uzyskać je z puli przewidzianej na 2017 rok – mówi Marek Smogór, prezes Atrium Grunwald.

Wielu deweloperów kończących projekty pod koniec bieżącego roku na część wpłaty finansowanej z MdM-u jest w stanie poczekać do stycznia. – Nasze mieszkania kwalifikują się do rządowego programu. Zdajemy sobie sprawę, że dopłata to duży zastrzyk gotówki, dlatego postanowiliśmy dostosować nasz system płatności do aktualnej sytuacji – deklaruje Agata Nowaczyk, z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.

Podpoznańskie projekty w przyszłym roku

Sporo buduje się także na obrzeżach Poznania. W gminie Komorniki powstaje III i IV etap Rodzinnych Ogrodów, który jest budowany przez Łowiccy Grupa Deweloperska.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych