PARTNER PORTALU

MdM: Pieniądze szybko się kończą

Bank Gospodarstwa Krajowego zarezerwował już przeważającą część pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jest niemal pewne, że w styczniu pula ta całkowicie się wyczerpie

Autor: HouseMarket.pl 25 stycznia 2017 09:00

Na mieszkania w inwestycjach oddawanych do użytku w 2017 r. przeznaczono w programie MdM 746 mln zł. Połowa tej kwoty została rozdysponowana w 2016 r. Od nowego roku Bank Gospodarstwa Krajowego odblokował pozostałe 381 mln zł. Ruszyła lawina wniosków. Do 19 stycznia 2017 r. BGK zarezerwował większość tej sumy, a do wykorzystania pozostało 19,4 mln zł.

Osoby, które chcą kupić z rządowym wsparciem mieszkanie gotowe w tym roku, mają zatem ostatnią szansę. Warto pamiętać, że decyzja o przyznaniu dopłaty nie zapada w chwili złożenia wniosku, ale dopiero przy jego rejestracji w systemie BGK. Z kolei ci, którzy nie zdążą, czekają jeszcze pieniądze z puli na mieszkania gotowe w przyszłym roku.

Raty niższe od najmu

Jak wskazują analitycy Home Broker, po wyczerpaniu pieniędzy na 2017 r. kupujący będą mieli do dyspozycji tylko fundusze na 2018 r., a raczej połowę z nich, ponieważ zgodnie z zasadami programu przed 1 stycznia danego roku można wykorzystać jedynie połowę pieniędzy.

– W ustawie na ostatni rok działania MdM (po 2018 r. zostanie on wygaszony) wpisano 762 mln zł, czyli do 1 stycznia 2018 r. wykorzystać można 381 mln zł, z czego 138 mln zł już zostało zablokowane. Oznacza to, że w drugiej połowie tego roku program będzie martwy, a potencjalni chętni na dofinansowanie będą musieli czekać na początek 2018 r. – wyjaśnia Marcin Krasoń, przedstawiciel Home Broker.

Po wyczerpaniu się pieniędzy z budżetu roku bieżącego dynamika wydawania pieniędzy z przyszłego roku wyraźnie przyspieszy.

– Dziś trudno dokładnie prognozować, na jak długo środków wystarczy, ale najpewniej znowu na krótko. Za miesiąc, dwa lub trzy znowu banki przestaną przyjmować wnioski o dopłaty. Wtedy ostatnią okazją na budżetową dopłatę będzie styczeń 2018 roku. Pieniądze znowu znikną jednak bardzo szybko – najpewniej będzie to kwestia dni lub tygodni – dodaje Bartosz Turek, analityk Open Finance.

By zakwalifikować się do programu MdM, trzeba spełnić wiele kryteriów, z których szczególnie istotna jest cena wybranego mieszkania. Na przykład osoby zainteresowane mieszkaniami od dewelopera w Warszawie muszą szukać ofert o stawkach nieprzekraczających 6,4 tys. zł za mkw. Z kolei w Gdańsku limit ten wynosi 5,2 tys. zł. Oznacza to, że na kupno lokum w stolicy, np. o powierzchni 50 mkw., nie możemy przeznaczyć więcej niż ok. 320 tys. zł, a w Gdańsku mieszkanie o takiej powierzchni musi kosztować maksymalnie ok. 260 tys. zł, by jego nabywca mógł skorzystać z rządowej pomocy.

Jakie raty zapłacimy, kupując mieszkanie ze wsparciem MdM? Według wyliczeń doradcy z Open Finance przy kredycie zaciągniętym na 30 lat i oprocentowanym na 3,63 proc. zakup dwóch pokoi za ok. 220 tys. zł będzie się wiązał z co miesięczną ratą spłaty zadłużenia na poziomie 848,25 zł.

Z kolei miesięczny najem podobnego dwupokojowego M wynosi, razem z opłatami, ok. 1,4 – 1,5 tys. zł – szacują przedstawiciele Open Finance.

Jak ciepłe bułeczki

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych