PARTNER PORTALU

Mieszkalnictwo nie jest priorytetem w gminach

Co czwarta gmina nie dysponuje mieszkaniami socjalnymi, a 64 proc. badanych gmin posiada mniej niż 100 mieszkań komunalnych - wynika z badań na temat kondycji polskiego mieszkalnictwa zrealizowanych przez Habitat for Humanity.

Autor: HouseMarket.pl 06 października 2015 14:50

Organizacja Habitat for Humanity przeprowadziła badania na temat stanu polskiego mieszkalnictwa wśród mieszkańców i przedstawicieli samorządów. Wyniki okazały się zatrważające.

- Deficyt mieszkaniowy powoli się zmniejsza. Jeszcze niedawno uważało się, że w Polsce brakuje od 1 mln do 1,5 mln mieszkań, obecnie Ministerstwo Infrastruktury szacuje braki na poziomie 600 tys. lokali mieszkalnych. Jednak problem mieszkaniowy należy rozpatrywać w ujęciu strukturalnym – przekonuje Małgorzata Salamon, dyrektor Habitat for Humanity Poland. – Uważa się, że w Polsce około 60 proc. społeczeństwa nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym. Z drugiej strony są to osoby zbyt zamożne, by starać się o mieszkanie z zasobów socjalnych czy komunalnych. Dostępność mieszkań w Polsce jest zatem bardzo mała.

W Polsce współczynnik nasycenia mieszkaniowego jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 360 mieszkań na 1000 mieszkańców ( w UE współczynnik wynosi średnio 466 mieszkań na 1000 mieszkańców). - Ponad 44,8 proc. społeczeństwa żyje w przeludnieniu wynikającym właśnie z niskiej dostępności mieszkań – wyjaśnia Małgorzata Salamon. Kolejnym problemem jest bardzo niski poziom wydatków budżetowych na mieszkalnictwo. – Wydatki bezpośrednie to tylko 0,09 proc. PKB – mówi Salamon. – Dla porównania w krajach Europy Zachodniej jest to ok. 5-6 proc. PKB.

Deficyt mieszkań komunalnych

Kolejnym problemem jest niski udział budownictwa komunalnego i czynszowego. – W latach 1990-2014 gminy wybudowały 2,6 proc. ogółu nowego zasobu mieszkaniowego w Polsce – podaje dyrektor Habitat for Humanity Poland. – W przypadku budownictwa społecznego czynszowego udział kształtuje się na poziomie 0,7 proc. zasobu. W tym samym czasie gminy regularnie wyprzedają swoje zasoby. Tylko w 2013 roku gminy sprzedały 64 tys. mieszkań komunalnych.

Z badań ankietowych skierowanych do gmin, samorządów (56 podmiotów wzięło aktywny udział w badaniu) wynika, że zapotrzebowanie na mieszkania komunalne kształtuje się na poziomie 80 tys. lokali, na mieszkania socjalne – 70 tys. lokali. – Co czwarta gmina nie dysponuje mieszkaniami socjalnymi, a 64 proc. badanych gmin posiada mniej niż 100 mieszkań komunalnych – mówi Małgorzata Salamon. – Gminy zadeklarowały też dużą liczbę pustostanów (ok. 15 tys.), jednak przy wydatkach z budżetu gmin nie są w stanie przywrócić budynków do użyteczności. 72 proc. przebadanych gmin zadeklarowało, że przekazuje mniej niż 5 proc. budżetu na mieszkalnictwo.

Mieszkalnictwo nie jest priorytetem w gminach. Z badania wynika, że 22 proc. przebadanych gmin nie ma pracowników zajmujących się realizacją polityki mieszkaniowej. 79 proc. gmin nie korzystało z programów oferowanych przez rząd na wsparcie mieszkalnictwa.

Autorzy badania zapytali gminy, co pomogłoby im w realizacji polityki mieszkaniowej. – 67 proc. gmin widziałaby promocję działań z zakresu polityki mieszkaniowej. Wsparciem dla połowy gmin byłyby nowe rozwiązania legislacyjne, w tym dotyczące Ustawy o prawach lokatorów, która w obecnym kształcie uniemożliwia gminom racjonalne zarządzanie zasobem mieszkaniowym - mówi dyrektor Habitat for Humanity Poland.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych