PARTNER PORTALU

Mieszkańcy Bytomia chcą więcej pracy i mieszkań

Najważniejsze oczekiwania mieszkańców Bytomia, którzy wzięli udział w anonimowej ankiecie związanej z kompleksową rewitalizacją miasta to zwiększenie liczby miejsc pracy, poprawa jakości mieszkań oraz odnowa zabytków. Władze miasta przewidują, że odnowa potrwa siedem lat.

Autor: PAP 05 listopada 2015 16:28

"Wskazane oczekiwania jasno pokazują, że w procesie rewitalizacji nie może zabraknąć miejsca między innymi na aktywizację zawodową" - podkreślono w podsumowaniu do ankiety przeprowadzonej na początku października podczas inauguracji kampanii informacyjnej promującej proces odnowy - "Akcja-rewitalizacja".

W sferze kultury, jak poinformował Urząd Miejski w Bytomiu, oczekiwania mieszkańców odnoszą się "w dużej mierze do zwiększenia ilości imprez kulturalnych i większego wspierania działań artystycznych". "Mieszkańcy na swoich kartkach zamieszczali między innymi prośby o większe zainteresowanie osobami biednymi i wykluczonymi społecznie poprzez na przykład organizację dla nich imprez mikołajkowych lub innych imprez charytatywnych, w których będą uczestniczyć dzieci" - wskazano.

Jedną z propozycji jest również wykorzystanie opuszczonych budynków na potrzeby rozwoju artystycznego lub udostępnianie ich osobom młodym i uzdolnionym. Wśród takich miejsc, wskazywanych przez mieszkańców Bytomia, jest m.in. zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki.

Uczestniczący w ankiecie mieszkańcy zaproponowali m.in. by zainicjować przedsięwzięcia, których celem byłoby zminimalizowanie "zjawiska patologii społecznej", m.in. działania przeciwko agresji w szkołach. Bytomianie chcą również zwiększenia streetworkerów oraz pomocników rodzin, w miejscach, w których "występuje największa degradacja społeczna" odciskająca swoje piętno w szczególności na dzieciach.

Zwiększenie liczby mieszkań socjalnych, odnowa kamienic, które można byłoby zaadaptować na budynki mieszkalne - to kolejne postulaty. Pojawiły się też liczne prośby o zwiększenie liczby miejsc parkingowych, modernizację chodników, szlaków komunikacji miejskiej. "Znalazły się również propozycje współpracy z mieszkańcami i ich aktywizacji do wspólnego dbania o przestrzeń miejską. Jednym z takich pomysłów było np. organizowanie wspólnego czyszczenia budynków i chodników przez osoby przy nich mieszkające" - wskazano.

W ankietach zasugerowano też modernizację szlaków i ścieżek rowerowych, dostosowanie przestrzeni miejskiej do potrzeb rowerzystów, zwiększenie wsparcia dla uczniowskich klubów sportowych.

W anonimowym badaniu mieszkańców "Bytom odNowa" (w ciągu 5 godzin ankietę wypełniły 162 osoby) pytano m.in. o obszary miasta, które powinny zostać poddane rewitalizacji. Ankietowani najczęściej wskazywali teren dworca autobusowego i dworca kolejowego, następnie ulicę Katowicką i rynek.

Osoby biorące udział w ankiecie zostały również zapytane o efekty, które powinny zostać osiągnięte w wyniku rewitalizacji. Do najważniejszych zaliczyły m.in. zwiększenie miejsc pracy, odnowę zabytków w mieście, poprawę jakości mieszkań.

Osoby bezrobotne chciałyby, aby rewitalizacja pociągnęła za sobą również rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, przyciągnęła dużych inwestorów, zatrzymała w mieście ludzi młodych i wykształconych. Z kolei dla emerytów najważniejszym celem jest "podniesienie standardu życia społeczeństwa".

Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Zamknięto pięć kopalń, dwie huty oraz wiele zakładów współpracujących.

Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Przekłada się to m.in. na wpływy podatkowe, czemu samorząd chciałby zapobiegać m.in. odbudowując bazę ekonomiczną i poprawiając jakość życia mieszkańców.

Obecnie Bytom jest miastem, w którym odnotowuje się najwyższą w województwie śląskim stopę bezrobocia. Na koniec sierpnia było to 17,2 proc. wobec 8,4 proc. w woj. śląskim.

Bytom, Wałbrzych i Łódź to trzy miasta szczególnie dotknięte m.in. procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji infrastruktury, które włączono w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji, jako wymagające specjalnych działań państwa (Bytom w ramach OSI ma w najbliższych latach otrzymać 100 mln euro z UE).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych