PARTNER PORTALU

Mieszkania będą droższe

To będzie rok dalszego wzrostu cen mieszkań i kolejne 12 miesięcy boomu na rynku pierwotnym. Eksperci biorący udział w najnowszym badaniu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Puls Rynku spodziewają się także wzrostu stóp procentowych, a przez to droższych kredytów hipotecznych.

Autor: housemarket.pl 22 stycznia 2018 14:29

Po niezwykle udanym dla rynku nieruchomości wtórnych 2017 roku, kiedy to i popyt (szczególnie w dużych miastach) i ceny mieszkań – rosły – jaki będzie 2018 rok? PFRN zapytała o to pośredników podczas cyklicznego badania Puls Rynku.

Dalsze podwyżki

Co drugi badany przez PFRN spodziewa się utrzymania dużego popytu na zakup mieszkań, szczególnie małych i z drugiej ręki, a także dalszego wzrostu ich cen. Co trzeci zakłada, że ceny pozostaną na obecnym poziomie. Ceny domów i działek będą stabilne.

44 proc. jest zdania, że rynek nieruchomości wtórnych zdominuje w 2018 r. kwestia mieszkań oddanych do użytku oraz inwestycji rozpoczętych przez deweloperów. 38 proc. spodziewa się niewielkich podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie roku, co oznacza droższe kredyty hipoteczne.

– To będzie rok, dla którego scenariusz napisze kilka zmiennych. Dalszy boom na rynku nieruchomości pierwotnych, koniec programu Mieszkanie dla młodych i rozwój nowego rządowego programu Mieszkanie Plus. W jakim stopniu czynniki te wpłyną na rynek zależy też od innych uwarunkowań, także politycznych. Dziś życzymy sobie, aby 2018 rok zamkną się podobnym bilansem, jak ubiegły – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Za ubiegłoroczny wzrost liczby transakcji kupna-sprzedaży odpowiedzialna była m.in. zapowiedź końca dopłat z programu Mieszkanie dla młodych. W tym roku także konsumenci próbowali skorzystać z ostatniej szansy. Zaplanowana na 2018 rok pula dopłat na dofinansowanie do wkładu własnego na zakup mieszkania w programie MDM – 381 mln zł – wyczerpała się w ciągu zaledwie dwóch dni. Pośrednicy liczą też na rozwój nowego rządowego programu Mieszkanie Plus, wspierającego budownictwo pod wynajem, choć podkreślają, że w pierwszej kolejności skorzystają z niego mieszkańcy dużych miast. Na rynek pozytywny wpływ będzie też miało utrzymujące się rekordowo niskie bezrobocie, wzrost wynagrodzeń i program „Rodzina 500+”.

Najem będzie stabilny

Sytuacja na rynku wynajmu mieszkań była w 2017 roku stabilna. Liczba wynajmowanych lokali kształtowała się na poziomie zbliżonym do tego z 2016 roku. Nieznacznie – podobnie jak w segmencie sprzedaży mieszkań – wzrosły ceny najmu. W 2018 roku zdecydowana większość pośredników (75 proc.) nie spodziewa się dalszego wzrostu cen. Ich zdaniem sytuacja jest stabilna, a Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie miał większego wpływu na rynek (58 proc. odpowiedzi). Podobnie jak program „Mieszkanie Plus” (przynajmniej nie w tym roku). Co czwarty pytany pośrednik spodziewa się wzrostu cen i popytu wśród młodych ludzi, którzy cenią sobie mobilność, a także wśród naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy chętnie podejmują w Polsce studia. Część pośredników zwraca uwagę na spadek zainteresowania starszymi mieszkaniami.

Nowe prawo i podatki

W 2018 roku rząd planuje zmiany w przepisach budowlanych. Kodeks urbanistyczno-budowlany ma przede wszystkim ograniczyć biurokrację, a także skrócić i ułatwić procedury związane z budową. Na nowym prawie skorzystają osoby planujące budowę domu jednorodzinnego.

Nowy rok to także wyższe maksymalne stawki podatkowe dotyczące nieruchomości. Ministerstwo Finansów ustaliło nowe kwoty: dla lokalu lub budynku mieszkalnego 0,77 zł za mkw., a dla lokalu lub budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej 23,10 zł za mkw. Ostatecznie o cenach zdecydują poszczególne gminy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych