PARTNER PORTALU

Mieszkania czy apartamenty? Co decyduje o podziale lokali mieszkalnych.

O podziale lokali mieszkalnych na mieszkania i apartamenty decydują przede wszystkim kryteria lokalizacyjne i jakościowe, tak w odniesieniu do lokalu, jak i budynku lub zespołu budynków.

Autor: HouseMarket.pl 07 września 2015 10:28

Kluczowym podziałem, który ma istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście oceny poziomu cen jest podział mieszkań na segmenty cenowo jakościowe. W analizach REAS lokale w budownictwie wielorodzinnym dzielone są na dwa podstawowe segmenty: mieszkania i apartamenty. W segmencie mieszkań wyróżniamy dwa podsegmenty: mieszkań o podstawowym standardzie (ang. low-end) oraz mieszkań o podwyższonym standardzie (ang. lower-middle). Segment apartamentów również dzielimy na dwa podsegmenty: apartamentów (ang. upper-middle) oraz apartamentów luksusowych (ang. high-end).

Ponadto pomocniczą rolę w segmentacji pełni kryterium cenowe. W odróżnieniu jednak od niektórych analityków metodologia REAS nie zakłada wykluczenia lokalu z segmentu apartamentów ze względu na jego powierzchnię użytkową.

Mieszkania o podstawowym standardzie

Niższe ceny jednostkowe lokali wynikają z kilku czynników. Podstawowym jest realizacja budowy na relatywnie tańszych gruntach, co jest równoznaczne z usytuowaniem ich na peryferiach miast lub w mniej atrakcyjnych częściach dzielnic położonych blisko centrum. Niejednokrotnie zdarza się, że są to projekty o słabym skomunikowaniu z centrum miast i skupiskami pracy (dotyczy to zarówno środków komunikacji publicznej jak i infrastruktury drogowej).

W przypadku mieszkań o podstawowym standardzie nie odgrywa roli wielkość inwestycji. Często są to duże zespoły powtarzalnych budynków o wysokiej intensywności zabudowy. W bezpośrednim otoczeniu takich inwestycji dominuje zwykle zabudowa o podobnym standardzie, a kwestią drugorzędną jest estetyka otoczenia i dbałość o jakość „widoku z okien”. Dopuszczalny jest brak na osiedlu terenów o charakterze przestrzeni publicznej, jak również wykorzystanie terenu wewnątrz osiedla na parkingi. Części wspólne budynku ograniczone są do funkcjonalnego i normatywnego minimum.

Kolejnym czynnikiem jest standard realizacji. Do budowy często wykorzystywane są najtańsze technologie dostępne na rynku. Przy wyborze standardu materiałów jak i usług budowlanych i wykończeniowych decyduje przede wszystkim czynnik ekonomiczny.

Powierzchnia mieszkań w poszczególnych kategoriach jest zbliżona do funkcjonalnego minimum. Tu zaznaczyć należy, że na przestrzeni lat parametry te mogą ulegać zmianie ze względu na zmiany oczekiwań kupujących. Z reguły w mieszkaniach nie ma odrębnej garderoby, a wysokość pomieszczeń w tym segmencie wynosi zwykle 250-260 cm.

Mieszkania o podwyższonym standardzie

Inwestycje oferujące mieszkania o podwyższonym standardzie skierowane są do nabywców poszukujących bardziej atrakcyjnych lokalizacji i lepszej jakości wykończenia oraz rozbudowanej oferty dodatkowych usług i udogodnień.

W porównaniu z podsegmentem mieszkań o podstawowym standardzie, mieszkania tego segmentu mają zwykle większą powierzchnię przy danej liczbie pokoi (o 20-30 proc.) oraz oferują nieco większą prywatność. Niedopuszczalny jest korytarzowy układ lokali w budynku, a sypialnie nie powinny być sytuowane przy ścianach przylegających do korytarzy i klatek schodowych (jedynie pokoje dzienne mogą być tak położone). Z reguły w planie mieszkania pojawia się garderoba, a poszczególne pomieszczenia są tak zaprojektowane aby na życzenie nabywcy łatwo uzyskać przestrzeń otwartą. Sporadycznie pojawiają się rozwiązania typu master suit (czyli główna sypialnia z prywatną łazienką i garderobą).

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych