PARTNER PORTALU

Mieszkania czynszowe alternatywą dla Mieszkania dla Młodych i Rodziny na Swoim

Rządowe programy wprowadzają zamęt na rynku mieszkaniowym – mówi Jacek Bielecki, dyrektor ds. Jakości i Rozwoju Marvipol SA.

Autor: housemarket.pl 07 maja 2015 11:48

Według przedstawiciela spółki Marvipol programy Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych są skierowane do wąskiej grupy beneficjentów pomijając inne grupy, być może mające takie same potrzeby mieszkaniowe. Ponadto stosowane w programach wskaźniki i parametry zakłócają konkurencyjność na rynku mieszkaniowym poszczególnych miast.

- Mówi się, że te programy mają wspierać deweloperów. My jednak preferujemy zasady czystej gry rynkowej i poradzimy sobie bez nich – mówi Jacek Bielecki. – Osoby zainteresowane kupnem mieszkania, i tak zainwestują w nie pieniądze, bez wsparcia ze strony rządu. Jeśli MdM ma wspierać osoby, których nie stać na wkład własny, pojawia się ryzyko, że takich kupujących nie stać też na dalszą spłatę kredytu.

Alternatywą dla osób, których nie stać na zakup mieszkania bez rządowego wsparcia mogłyby stać się mieszkania czynszowe.

- W krajach rozwiniętych prężnie działa rynek prywatnych mieszkań czynszowych. W Polsce ten sektor niemal nie istnieje – mówi dyrektor ds. Jakości i Rozwoju Marvipol. – Trochę „zawiniliśmy” przy konstruowaniu naszych polskich funduszy emerytalnych, którym nie pozwolono inwestować w nieruchomości, w tym mieszkania na wynajem, co w innych krajach jest standardem. To jest duży problem – także socjalny – podsumowuje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych