PARTNER PORTALU

Mieszkania czynszowe z mniejszym ryzykiem

Bogatsze kraje stawiają na mieszkania czynszowe. Jest wiele aspektów przemawiających za tym, aby coraz więcej było w Polsce mieszkań czynszowych i mniej własnościowych - uważają uczestnicy sesji Mieszkalnictwo: Kupić czy wynająć? Nowa perspektywa dla deweloperów, alternatywa dla Kowalskiego”, która odbyła się podczas Housemarket Forum Silesia w Katowicach.

Autor: HouseMarket.pl 15 lutego 2016 11:01

Najwięcej mieszkań własnościowych jest w Grecji, Rumunii, Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii i w Polsce. Czynszowe dominują w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

– To oznacza, że im społeczeństwo bogatsze, tym bardziej przestawia się na mieszkania czynszowe. Jest wiele aspektów przemawiających za tym, aby coraz więcej było w Polsce mieszkań czynszowych i mniej własnościowych. Chodzi głównie o uwolnienie się od długoterminowych zobowiązań kredytowych. Nikt z nas nie ma 30-letniej gwarancji pracy. Choćby z tego względu jest bardzo ryzykowne podejmowanie takich długotrwałych zobowiązań – stwierdził Jacek Bielecki, dyrektor ds. jakości i rozwoju Marvipolu podczas sesji „Mieszkalnictwo: Kupić czy wynająć? Nowa perspektywa dla deweloperów, alternatywa dla Kowalskiego”, która odbyła się podczas 4 Design Days w Katowicach.

Według niego na rynku najmu sytuacja jest bardziej korzystna dla przeciętnego Polaka. – Dzisiaj wynajmujemy sobie mieszkanie w dobrej lokalizacji, bo mamy na przykład dobrą sytuację finansową. Gdy się pogorszy, zmieniamy na tańszy lokal. Jeśli urodzą się nam dzieci, przestają nam wystarczać dwa pokoje, więc przenosimy się do lokalu czteropokojowego i płynnie zmieniamy swój standard życia. Przywiązanie obywatela do mieszkania na 20-25 lat jest kłopotliwe, bo jego ewentualna sprzedaż nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli jest obciążone hipoteką – tłumaczy Jacek Bielecki.

Dodaje, że zaledwie 30 proc. Polaków stać na zakup mieszkania. – Ta struktura jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia tych, którzy dążą do posiadania własnego mieszkania – dodaje Jacek Bielecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych