PARTNER PORTALU

Mieszkania dla seniorów: które miasta przyciągają emerytów?

Sprzedając mieszkanie w większym mieście, senior może pozwolić sobie na zakup podobnego lokalu w innych miejscach Polski. Gdzie zakup nieruchomości nie zrujnuje budżetu i zapewni rezerwy na godne życie na emeryturze?

Autor: HouseMarket.pl 07 października 2015 12:23

– Większość mieszkańców miasta to starsze osoby, które przeprowadziły się tu na jesień swojego życia, mówi Radosław Jodziewicz, współwłaściciel biura Metrohouse w tym mieście. Tym, co przyciąga emerytów są oczywiście ceny mieszkań (domów jest tu niewiele). Przykładowo ceny lokali dwupokojowych to 100-140 tys. zł, a mkw. można kupić już za 1,8 tys. zł. Nie bez znaczenia jest też wysokość opłat czynszowych, które są niższe nawet o połowę od kosztów utrzymania podobnych mieszkań w dużych miastach. – Sprzedając mieszkanie w większym mieście, senior może pozwolić sobie na zakup podobnego lokalu w Bornem. Z naszych obserwacji wynika, że osoby starsze, które osiedlają się w naszym mieście poszukują mieszkań od 45 nawet do 70 mkw. Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w budynkach wielorodzinnych tzw. „koszarowcach”, czyli kameralnych budynkach dwukondygnacyjnych wybudowanych w latach 30-tych XX wieku i generalnie odremontowanych kilka lat temu. Również inwestycje deweloperskie są przygotowywane pod klientów w sile wieku - dodaje Jodziewicz.

Lubelszczyzna dla warszawiaków

Coraz popularniejszym miejscem na spokojną emeryturę staje się Lubelszczyzna. Miastem, które szczególnie zabiega o emerytów jest Biała Podlaska. - Od dwóch lat prowadzona jest tu lokalna akcja Zamieszkaj u nas skierowana do osób z dużych miast, którzy są zachęcani do osiedlania się w naszym powiecie. Widzimy już jej pierwsze efekty. Nie może to dziwić mając na względzie, że ceny mieszkań są u nas trzykrotnie niższe niż w Warszawie - mówi Waldemar Malesa z Metrohouse Biała Podlaska. Ceny mieszkań dwupokojowych zaczynają się już od 2,5 tys. zł za mkw., a dom jednorodzinny można kupić już za 350 tys. zł, czyli tyle, ile kosztuje dwupokojowy lokal w stolicy. W okolicach Janowa Podlaskiego w naszej ofercie znajdziemy domy za 300 tys. zł. Takie ceny działają na wyobraźnię osób, które poszukują tu swojego miejsca do życia.

Emerytura, ryby i grzyby – czyli Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie przyciąga swoimi walorami turystycznymi: dwoma parkami krajobrazowymi, Doliną Drwęcy oraz dziewięcioma rezerwatami przyrody. Jest to idealne miejsce dla wędkarzy i grzybiarzy. Dodatkowo pełna infrastruktura miejska Brodnicy sprawia, że jest to miejsce niemal idealne dla seniora, który może korzystać z szeregu udogodnień. Nie bez znaczenia są ceny mieszkań, które kształtują się w zakresie cenowym 2000-3000 zł za m kw. – W Brodnicy i okolicach można spotkać ofert sprzedaży domów w cenie nawet poniżej 300 tys. zł. - mówi Mateusz Sarnowski z biura Metrohouse w Brodnicy. Doradca Metrohouse zauważa, że wśród jego klientów coraz częściej zdarzają się emeryci, którym zależy na znalezieniu ciekawej przystani na starość. – Oprócz rynku wtórnego klienci są zainteresowani nowymi mieszkaniami.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych