PARTNER PORTALU

Mieszkania dwupokojowe wciąż na topie

W Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie "królują" mieszkania dwupokojowe. Pod tym kątem w ostatnich dwóch latach struktura deweloperskiej oferty uległa jedynie niewielkim modyfikacjom.

Autor: HouseMarket.pl 21 września 2015 10:00

Na stołecznym rynku mieszkaniowym dominują mieszkania 2-pokojowe. Stanowią one niemal 46 proc. całkowitej oferty. Co trzecie nowe mieszkanie w Warszawie znajdujące się na rynku dysponuje trzema pokojami. Udziały mieszkań 1- i 4-pokojowych są zbliżone (w obu przypadkach ok. 10 proc. dostępnej podaży). W ofercie warszawskich deweloperów możemy znaleźć mikrokawalerki (nawet od 14,5 mkw.); metraże mieszkań 2-pokojowych zaczynają się od 30,07 mkw.; "trójek" od 44,65 mkw. Cztery pokoje proponowane są już od 56,63 mkw. - podaje Emmerson.

W stolicy Małopolski na pierwszym miejscu także znajdują się "dwójki", jednak ich przewaga nad mieszkaniami trzypokojowymi nie jest duża. Wybór mieszkań dysponujących czterema pokojami jest nieco większy, niż w przypadku kawalerek. Mieszkania 5-pokojowe w Krakowie to mniej więcej co pięćdziesiąta oferta. Dolne powierzchnie dostępnych mieszkań zaczynają się od 24,3 mkw. w przypadku kawalerek; 28,77 mkw. "dwójek"; 43,29 mkw. mieszkań trzypokojowych i 55,2 mkw. mieszkań czteropokojowych.

We Wrocławiu bezapelacyjnie królują mieszkania 2-pokojowe. Odpowiadają one za niemal połowę całkowitej oferty. Przebierać w ofercie można także poszukując trzech pokoi. Kawalerki i "czwórki" nie znajdziemy już wszędzie (w obu przypadkach to 8 proc. dostępnej na rynku podaży). W poszczególnych kategoriach można znaleźć tu naprawdę małe mieszkania. Kawalerki startują już od 12,1 mkw., "dwójki" od 27,9 mkw., a mieszkania trzypokojowe od 37,1 mkw. Jak podaje Emmerson, w ostatnich dwóch latach struktura oferty wrocławskiego rynku pierwotnego ulegała jedynie nieznacznym modyfikacjom. Nie znaczy to, iż nic się nie zmieniło. W ich rezultacie udział mieszkań 4-pokojowych przewyższył bowiem analogiczny udział mieszkań 1-pokojowych.

Mieszkania 2-pokojowe stanowią ponad połowę deweloperskiej oferty w Poznaniu. Praktycznie co trzecie mieszkanie to lokal dysponujący trzema pokojami. Co dziesiąte mieszkania w ofercie to kawalerka. Duże mieszkania, czyli dysponujące co najmniej czterema pokojami to rzadkość (8 proc. oferty). Najmniejsze metraże w poszczególnych typach mieszkań prezentują się następująco: 23,3 mkw. (kawalerki); 29,5 mkw. (2-pokojowe); 43,3 mkw. (3-pokojowe); 61,4 mkw. (4-pokojowe).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych