PARTNER PORTALU

Mieszkania i domy są coraz mniejsze

Przeciętne mieszkanie skurczyło się o 9 metrów. Domy są mniejsze o 8,6 mkw., niż pięć lat temu.

Autor: Dziennik Łódzki 16 listopada 2015 12:17

Mieszkania w blokach i domy jednorodzinne z każdym rokiem są coraz mniejsze – pisze „Dziennik Łódzki”. Z analiz Lion’S Banku wynika, że przeciętne mieszkanie deweloperskie skurczyło się w ciągu siedmiu lat o dziewięć  metrów kwadratowych, dom - o 8,6 mkw.  w ciągu 5 lat.

Bank podkreśla, że w 2015 r. oddawane są najskromniejsze domostwa od dekady. W szczytowym momencie hossy na rynku nieruchomości, czyli w październiku 2008 r., przeciętna powierzchnia mieszkania deweloperskiego wynosiła w Polsce 68,3 mkw. Dziś przeciętny metraż to 59,2 mkw.

Tak małych wartości nie notowano od początku prowadzenia statystyk, czyli od 2006 r. Sprzedają się mieszkania zdecydowania mniejsze. Preferencje klientów oscylują w granicach 50-60 mkw.

Zjawiska te mają źródło w podstawowej kwestii, jaką są możliwości finansowe nabywców. 10 lat temu cena  metra kwadratowego przewyższała nieco średnią płacę brutto w Łodzi, w latach hossy mieszkania drożały dużo szybciej, niż rosły płace, w chwili obecnej relacja ta znów się spłaszczyła i jest podobna do tej, sprzed 10 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych