PARTNER PORTALU

Mieszkania na łódzkim rynku coraz mniejsze

Łódzcy deweloperzy się rozkręcają. Budują coraz więcej, ale mieszkania są coraz mniejsze. 


Autor: Dziennik Łódzki 25 lipca 2017 10:07

Jak podaje Dziennik Łódzki w minionym roku w całym województwie nabywcom przekazano klucze do 1,5 tys. budynków mieszkalnych, z czego 499 zlokalizowanych jest w Łodzi. Natomiast na terenach wiejskich powstało 3 tys. domów. W całym województwie przybyło, aż 6,8 tys. mieszkań. Najwięcej, bo prawie 72 proc. stanowiły lokale i domy wybudowane indywidualnie. Udział budownictwa spółdzielczego i komunalnego wyniósł niecałe 4 proc. Reszta budowlanej puli należy natomiast do deweloperów. 

Dziennik informuje, że w minionym roku najwięcej, bo aż 2.066 mieszkań i domów jednorodzinnych urosło w Łodzi. Na kolejnych miejscach plasują się: pow. zgierski, gdzie udostępniono 713 mieszkań, pabianicki z liczbą 422 nowych lokali i tomaszowski, gdzie naliczono ich 386. W Skierniewicach przybyło 59 nowych mieszkań i domów oraz 50 w pow. łęczyckim. Niewiele ponad sto lokali mieszalnych powstało ponadto w pow. skierniewickim (105) i poddębickim (106). Jedynie w pow. tomaszowskim powstało osiem mieszkań społecznych czynszowych.

O tym, że mieszkania, które budują deweloperzy, są coraz mniejsze świadczą dane na temat powierzchni nowych mieszkań. "Powierzchnia nowego mieszkania lub domu jednorodzinnego wynosiła prawie 112 mkw. Przy czym średnia na terenach wiejskich wynosiła 141 mkw., a w miastach 90 mkw. Co jest wynikiem tego, że na wsiach budowano w większości domy, a w miastach mieszkania w blokach. Najmniejszą powierzchnię miały lokale oddane w Łodzi (77,9 mkw.), Piotrkowie (100,5 mkw.) oraz powiatach tomaszowskim (100,6 mkw.) i kutnowskim (101,9 mkw.). - wskazuje Dziennik Łódzki.

"Z kolei największe lokale powstały z inicjatywy inwestorów indywidualnych w pow.: rawskim (164,1 mkw.), łódzkim wschodnim (153,4 mkw.), brzezińskim (159,8 mkw.) i w Skierniewicach (155,6 mkw.). Średnio w nowych mieszkaniach są prawie cztery izby (3,6 izby). Natomiast na terenach wiejskich, czyli w domach jednorodzinnych, ten wskaźnik wyniósł 5,4." - czytamy w informacji.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych