PARTNER PORTALU

Mieszkania na wynajem na celowniku coraz większej liczby inwestorów

Rynek mieszkań kupowanych inwestycyjnie i na wynajem jest znacznie bardziej aktywny niż wskazują oficjalne statystyki.

Autor: HouseMarket.pl 24 października 2017 08:01

Według danych REAS, około 2 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań na sześciu głównych rynkach stanowią lokale kupowane, m.in. przez duże podmioty instytucjonalne – mówi Katarzyna Kuniewicz, szefowa działu badań i analiz rynku w REAS. - Jeśli chodzi o zakupy mieszkań inwestycyjnie przez pozostałe grupy klientów, to udziały na poszczególnych głównych rynkach wahają się od 20 nawet do 37 proc.

Katarzyna Kuniewicz zaznacza jednak, że wiele informacji na temat pakietowych zakupów, np. 20-30 mieszkań na rynku pierwotnym nie trafia do publicznej wiadomości.

Popyt inwestycyjny wspierają utrzymujące się niskie stopy procentowe i straty ponoszone przez posiadaczy depozytów bankowych. Według danych REAS sygnały napływające z rynku wskazują także, że jedną z istotnych motywacji kierujących osobami kupującymi mieszkanie pod wynajem jest zapewnienie sobie relatywnie stabilnego dochodu uzupełniającego przyszłą emeryturę.

„Można powiedzieć, że jakaś część nabywców bierze w swoje ręce zabezpieczenie niepewnej przyszłości emerytalnej, tworząc we własnym zakresie mikrofundusze emerytalne oparte na nieruchomościach” - czytamy w ostatnim kwartalnym raporcie firmy.

Jedno jest pewne: inwestorów zainteresowanych zakupem mieszkań na wynajem lub w formie lokaty kapitału wciąż przybywa, a oczekiwania klientów znajdują odzwierciedlenie w produktach dostarczanych przez deweloperów. Firmy wyraźnie zwiększyły w nowej podaży udział inwestycji droższych, a oferta ta skierowana jest przede wszystkim do klientów zamożnych i inwestorów kupujących mieszkania na wynajem zarówno długo- jak i krótkoterminowy.

Najlepszym przykładem może być rynek trójmiejski, gdzie w trzecim kwartale br. ceny nowej oferty były o 23 proc. wyższe niż kwartał wcześniej i 26 proc. wyższe niż przed rokiem. W efekcie również średnia cena mieszkań w ofercie (uznawana za najstabilniejszy wskaźnik poziomu cen) wzrosła w tym mieście o 12 proc. kdk i osiągnęła poziom 7,9 tys. zł za 1 mkw.

- Minimum co trzecie mieszkanie w Trójmieście kupowane jest z przeznaczeniem na wynajem długo- i krótkoterminowy – komentuje Katarzyna Kuniewicz.

Jeśli nowe zasady opodatkowania przychodów z najmu nie będą restrykcyjne, to alternatywne inwestycje w mieszkania na wynajem na stałe wpiszą się w procesy decyzyjne inwestorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych