PARTNER PORTALU

Mieszkania od deweloperów nakręcają rynek najmu

Rynek mieszkaniowy wciąż stymulowany jest przez aktywność inwestorów, którzy często kupują mieszkania za gotówkę lub z niewielkim udziałem finansowania bankowego. Te lokale trafiają potem głównie na rynek najmu, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Autor: Housemarket.pl/HomeBroker 22 października 2015 08:29

We wrześniu 2015 r. deweloperzy otrzymali ponad 10 tys. pozwoleń na budowę. To o 45 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej, a jednocześnie najwięcej od lata 2008 r. Ale pozytywne dane z GUS-u płyną już od dłuższego czasu. W ciągu 12 miesięcy rozpoczęto budowę 81,8 tys. mieszkań (wzrost o 24 proc. rok do roku), a do tego dochodzi 88,2 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali (wzrost o 20 proc. rok do roku).

Działalność deweloperów nakręca rekordowa sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym. Według danych REAS w trzecim kwartale deweloperzy w sześciu największych miastach pobili rekord sprzedaży. Wysoka sprzedaż wpływa na strukturę dostępnych mieszkań, coraz trudniej jest kupić mieszkanie w budynku oddanym do użytkowania.

Według Home Brokera i Open Finance, rynek mieszkaniowy (szczególnie w dużych miastach) wciąż stymulowany jest przez aktywność inwestorów, którzy często kupują mieszkania za gotówkę lub z niewielkim udziałem finansowania bankowego. Te lokale trafiają potem głównie na rynek najmu, który ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Mieszkania na wynajem kupują nie tylko inwestorzy indywidualni, których nie zadowala 2 proc. zysku rocznie oferowane na bankowych lokatach, ale i Bank Gospodarstwa Krajowego rozkręcający Fundusz Mieszkań na Wynajem (kupuje on mieszkania od deweloperów i wprowadza na rynek najmu), za którym mogą za jakiś czas pójść inni inwestorzy instytucjonalni (np. zagraniczne fundusze inwestycyjne).

Oczywiście dobra koniunktura nie będzie trwała w nieskończoność. Wzrost stóp procentowych czy spadek dostępności kredytów hipotecznych to czynniki, które mogą ostudzić zapał kupujących i jeśli dojdzie wówczas do nadwyżki podaży nad popytem, to deweloperzy mogą zostać zmuszeni do obniżek stawek za mieszkania. Powinni więc zachować ostrożność i dokładnie monitorować rynek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych