PARTNER PORTALU

Mieszkania-puzzle nowym trendem na polskim rynku mieszkaniowym

Na rynku pierwotnym kurczy się oferta lokali o powierzchni większej niż 50 mkw. Deweloperzy znaleźli na to sposób. Na życzenie klientów zaczynają łączyć sąsiadujące ze sobą mniejsze mieszkania.

Autor: HouseMarket.pl 09 czerwca 2015 12:44

Pojawiające się w ofercie deweloperów tzw. mieszkania-puzzle to ciekawy trend na polskim rynku mieszkaniowym. Zdaniem Jakuba Zagórskiego, dyrektora marketingu i sprzedaży Skanska Residential Development Poland, wynika to ze zmieniających się preferencji klientów, jeśli chodzi o przestronność pomieszczeń, ich rozkład oraz doświetlenie światłem naturalnym.

- Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zapytań o możliwość łączenia mieszkań. Klienci szukają rozwiązań szytych na miarę. Nie we wszystkich inwestycjach to jest możliwe. Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt i wnikliwie przeanalizowane możliwości łączenia powierzchni na etapie projektowania. Przykładowo, na zlokalizowanym na styku Żoliborza i Bielan Osiedlu Mickiewicza, dzięki elastycznej konstrukcji budynków połączenie dwóch dwupokojowych mieszkań, zlokalizowanych obok siebie jest stosunkowo łatwe i pozwala stworzyć otwarte przestrzenie, charakterystyczne dla skandynawskiego stylu - mówi Jakub Zagórski. - Łącząc dwa lokale można otrzymać w pełni funkcjonalną, efektywną przestrzeń w dwustronnym mieszkaniu z dwoma balkonami, wychodzącymi na patio i ulicę Rudzką - dodaje.

Elastyczna konstrukcja budynków przy ulicy Rudzkiej, to niejedyny warunek, aby móc sprawnie łączyć mieszkania. Ważne jest też doświetlenie pomieszczeń. Na Osiedlu Mickiewicza, mieszkania są podzielone na strefę dzienną i nocną, a panoramiczne okna sprawiają, że są to pomieszczenia bardzo jasne, dobrze wykorzystujące światło naturalne ze wschodu i zachodu. - Decyzja o połączeniu mieszkań może zapaść nawet po oddaniu pierwszego etapu inwestycji do użytku - przekonuje Jakub Zagórski.

Taniej za metr kwadratowy

Zazwyczaj cena za 1 mkw. większego mieszkania jest bardziej atrakcyjna niż w przypadku cen kawalerek czy mieszkań 2-pokojowych. Na przykład, na osiedlu Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe różnica w cenie może wynosić nawet 2 tys. zł. Dodatkowo, tylko do końca czerwca mieszkania w inwestycji przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego można kupić 100 tys. taniej. - To oznacza, że własne M2 czy M3 w podwyższonym standardzie na osiedlu blisko centrum stolicy jest w zasięgu ręki młodych, aktywnych zawodowo osób - mówi Jakub Zagórski.

Popyt na nowe mieszkania od kilkunastu miesięcy utrzymuje się na stałym wysokim poziomie, m.in. dzięki niskim stopom procentowym, ale i podwyższeniu limitów cenowych w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Tak będzie przynajmniej do końca roku, czyli do podwyższenia wymaganego wkładu własnego do 15 proc. Niezależnie od warunków makroekonomicznych i zapowiadanej nowelizacji MdM, coraz więcej klientów będzie oczekiwało od deweloperów elastyczności i możliwości dopasowywania powierzchni do własnych potrzeb. To może okazać się ważnym kryterium, które obok ceny i lokalizacji, będzie decydowało o zakupie nowego M.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych