PARTNER PORTALU

Mieszkania treningowe. Krok do samodzielności

Podoba mi się to, że uczę się samodzielności i mogę odpocząć od rodziców - mówił Maciej Rogowski, jeden z lokatorów warszawskiego mieszkania treningowego dla osób z niepełnosprawnościami i chorujących psychicznie, w trakcie czwartkowej wizyty m.in. przedstawicieli ratusza.

Autor: PAP 06 października 2017 12:46

W działającym od końca lipca mieszkaniu w budynku komunalnym przy ul. Jagiellońskiej 47 w Warszawie mogą jednocześnie mieszkać cztery osoby. Jeden turnus trwa do trzech miesięcy. W tym czasie lokatorzy mają uczestniczyć w różnych treningach - uczą się m.in. gotować i utrzymywać porządek. Pobyt ma im pomóc w osiąganiu samodzielności.

"W mieszkaniu podoba mi się to, że uczę się samodzielności, że mam większą swobodę, mogę trochę odpocząć od rodziców, od domu" - mówił Maciej Rogowski. Dodał jednak, że nie podobają mu się godziny wstawania. O godz. 8.00 mieszkańcy i trenerzy opuszczają mieszkanie i wracają o godz. 16, ponieważ mieszkanie jest przeznaczone dla osób aktywnych zawodowo lub uczących się.

Mieszkaniem, także od strony technicznej, opiekuje się fundacja "SYNAPSIS", wyłoniona w otwartym konkursie dla organizacji pozarządowych.

"Zależy nam na idei wspomagania osób potrzebujących pomocy i wsparcia" - mówiła podczas wizyty przedstawicielka fundacji Renata Werpachowska. Podkreśliła, że fundacja działa od 27 lat na rzecz osób z autyzmem.

"To, co państwo robicie, jest bardzo potrzebne, pożyteczne, rozsądne" - mówił wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, zwracając się do przedstawicieli "SYNAPSIS". Dodał, że jest to "spokojna, pozytywistyczna praca bez spiżowych dzwonów, cenna i sensowna".

W Warszawie jest osiem mieszkań treningowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, współfinansowane ze środków miasta: cztery dla osób chorujących psychicznie, trzy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach.

W latach 2015-2018 na prowadzenie tych mieszkań ratusz przeznaczył ponad 3,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych