PARTNER PORTALU

Mieszkania w Krakowie. Najniższy poziom cen od ponad roku

Na krakowskim rynku nieruchomości wtórnym obserwowana jest duża rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami sprzedających a możliwościami finansowymi kupujących.

Autor: HouseMarket.pl 30 listopada 2015 12:46

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Krakowie poziom cen, które obecnie obserwujemy w transakcjach jest najniższy od ponad roku. Obecnie wynosi on 5 691 zł za metr kwadratowy. – Co najciekawsze, ceny ofertowe dość znacznie, bo aż o 12 proc. różnią się od średniej z transakcji – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Jest to po części efektem dostępności w Krakowie dość dużej liczby mieszkań o podwyższonym standardzie, ale też dość wysokich poziomów cen, które pojawiają się przy nieruchomościach wystawianych do sprzedaży.

Różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi wskazuje jednak, że nabywcy preferują tańsze oferty. Aby sprostać ich możliwościom finansowym najlepiej od razu ustalić cenę na rynkowych poziomach, gdyż w innym przypadku może czekać nas długie i bezskuteczne oczekiwanie na transakcję.

Osoby, które jeszcze w tym roku planują kupić mieszkanie w Krakowie nie powinny mieć problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Wciąż są one dość łatwo dostępne dzięki rekordowo niskim stopom procentowym. Niestety w przyszłym roku może się to zmienić. Największym problemem wcale nie będzie podwyższenie wymaganego wkładu własnego z 10 proc. do 15 proc. Wciąż będzie można bowiem uzyskać kredyt na 90 proc. wartości nieruchomości, ale pod warunkiem, że brakujący wkład własny zostanie odpowiednio ubezpieczony.

Prawdziwym zagrożeniem jest natomiast to, że banki mogą być zmuszone ograniczyć akcję kredytową. Wpłynąć na to może kilka różnych czynników. Po pierwsze od przyszłego roku podniesione zostaną wymogi kapitałowe. W uproszczeniu oznacza to, że banki będą musiały mieć więcej pieniędzy, żeby móc udzielać tyle samo kredytów, co obecnie. Natomiast mając taką samą pulę środków jak dziś będą zmuszone udzielać ich mniej.

Poza tym mogą zostać obciążone podatkiem bankowych i kosztami przewalutowania kredytów we frankach. Do tego dochodzi ryzyko podwyższenia składek na BFG ze względu na upadłość SK Banku. W rezultacie o kredyt może być znacznie trudniej niż dziś.

Na koniec warto dodać, że aby obecnie kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw., po przeciętnej cenie w stolicy Małopolski, trzeba posiadać 34 146 zł wkładu własnego. Rata kredytu na 90 proc. wartości takiej nieruchomości i na okres 25 lat wyniesie 1 573 zł. Aby uzyskać dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Krakowie musi być niższa niż 5 247 zł, a mieszkania z rynku wtórnego nie może przekraczać 4 293 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych