PARTNER PORTALU

Mieszkania w Krakowie tańsze niż przed rokiem

Przeciętne ceny transakcyjne w Krakowie są obecnie prawie o 7 proc. niższe niż rok temu - wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera. Niższe koszty nie zachęciły kupujących do wyboru mieszkań o większym metrażu.

Autor: HouseMarket.pl 06 kwietnia 2016 15:48

Porównując obecne ceny nieruchomości wtórnych występujące w aktach notarialnych z ich poziomem sprzed 12 miesięcy można zauważyć, że dziś kupujący mieszkania w Krakowie płacą prawie o 7 proc. mniej. Niższe koszty nie zachęciły do poszukiwania większych lokali. W lutym przeciętne nabywane mieszkanie miało 49 metrów kwadratowych, co oznacza, że w porównaniu z innymi największymi miastami w stolicy Małopolski wybieramy najmniejsze nieruchomości. – Jednocześnie trudno jest wskazać jakiś szczególnie preferowany przez nabywców segment rynku – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Zarówno pod względem lokalizacji, jak i technologii budowy popyt jest mocno zróżnicowany, choć dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania wybudowane po 2000 roku.

W ostatnim czasie w Krakowie najczęściej sprzedawały się nieruchomości, których całkowity koszt mieścił się pomiędzy wartościami 250 tys. a 350 tys. zł. Wyczerpanie budżetu programu Mieszkanie dla Młodych nie wpłynęło w sposób znaczący na tutejszy rynek wtórny. Ofert mieszczących się w limitach cenowych właściwie tu nie było.

Koniec dopłat w ramach MdM w tym roku

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Krakowie z pomocą kredytu, dobrą informacją jest to, że banki przestały podwyższać marże. Choć są one obecnie wyższe niż w ubiegłym roku, to  rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie kredytów nadal jest atrakcyjne. Średnio dla kredytu z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi 4,01%. Powoduje to, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w stolicy Małopolski za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 1 643 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90%).

Złą informację jest natomiast to, że skończyły się pieniądze na tegoroczne dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”. – Oczywiście program wciąż działa i obecnie można starać się o pieniądze, które będą wypłacane w przyszłym roku – Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. –  W tym roku jednak sięgnąć po nie mogą przede wszystkim osoby, które kupują nowe mieszkania. Deweloperzy zwykle godzą się otrzymać część zapłaty w przyszłym roku. Zależy im bowiem na utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tu sprzedający chcą zwykle od razu dostać całą kwotę.

Na koniec warto dodać, że w programie MdM od kwietnia obowiązują nowe limity cen mieszkań. W Krakowie cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 5 239 zł, a mieszkania używanego 4 287 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych