PARTNER PORTALU

Mieszkanie dla Młodych. Większe limity dla Gdańska i okolic

Limity cen mieszkań i wysokość dopłat w ramach programu MdM, jakie będą obowiązywać w województwie pomorskim przez najbliższe pół roku, będą wyższe. Wzrost jest różny w Gdańsku oraz w gminach sąsiadujących.

Autor: housemarket.pl 30 czerwca 2017 11:25

Jak wynika z obliczeń przeprowadzonych przez Home Brokera na podstawie komunikatu opublikowanego przez wojewodę pomorskiego, limity cenowe w Mieszkaniu dla Młodych będą w drugiej połowie 2017 r. wyższe niż w poprzednim półroczu o 2,1 % dla Gdańska, o 5,2 % dla gmin z nim sąsiadujących (w tym m.in. dla Gdyni i Sopotu) i aż o 9 % dla reszty województwa pomorskiego. To dość znaczące zmiany, ale należy pamiętać, że aktualnie możliwości zakupu mieszkania z dopłatą są mocno ograniczone, o czym w kolejnych akapitach.

Od 1 lipca do 31 grudnia tego roku (acz tak naprawdę jest to czysta teoria) osoby chcące skorzystać z dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w Gdańsku będą musiały znaleźć mieszkanie w cenie niższej niż 5.337,20 zł na rynku pierwotnym lub 4.366,80 zł na rynku wtórnym. Są to wartości najwyższe od 2014 roku.

Podobnie zresztą wskaźniki dla gmin sąsiadujących z Gdańskiem (są to Cedry Wielkie, Gdynia, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Sopot, Stegna i Żukowo). Tam, maksymalne stawki za metr kwadratowy również są na poziomach nienotowanych od kilku lat. Koło Gdańska jest to 4.081,28 zł za mkw. na rynku wtórnym i 4.988,23 zł na pierwotnym. Z kolei na pozostałym obszarze województwa jest to odpowiednio 3.795,75 zł i 4.639,25 zł.

Wysokość dopłat w ramach MdM

Wraz z nowymi limitami aktualizacji ulega wysokość dopłat, które można uzyskać przy zakupie mieszkania w MdM. Aktualnie w Gdańsku maksymalna kwota dofinansowania wynosi 94,6 tys. złotych. Jest ona dostępna dla rodzin wielodzietnych (trójka dzieci lub więcej), które kupują mieszkanie o powierzchni ponad 65 mkw.

Niższe dopłaty przysługują kredytobiorcom z mniejszą liczbą dzieci. Ci bezdzietni otrzymać mogą najmniej, bo 24,3 tys. złotych przy zakupie mieszkania o metrażu 50 mkw. lub większym. Poza stolicą województwa dopłaty są oczywiście mniejsze, maksymalnie (dla rodzin wielodzietnych) będzie to 88,4 tys. zł w gminach sąsiadujących z Gdańskiem oraz 82,2 tys. zł na pozostałym obszarze województwa.

O dopłatę nie będzie łatwo

Jakie znaczenie mają nowe limity w sytuacji gdy pula środków w programie na ten rok i tak się wyczerpała? Zdawać by się mogło, że żadne, ale to nie do końca prawda. Otóż jeszcze w wakacje ma dojść do odrodzenia programu. Wszystko w związku z pomysłem na uwolnienie dodatkowych pieniędzy. Jak dotąd wykorzystać można było jedynie 95 % kwoty ma dany rok. Reszta miała być buforem bezpieczeństwa, m.in. na wypłaty dodatkowych świadczeń dla osób, którym urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Zgodnie z nową zasadą, wykorzystana może zostać cała pula, co oznacza, że w tym roku do gry wróci około 69 mln zł, co wystarczy na 2,5-3 tys. kredytów. Będzie można o nie wnioskować w sierpniu, szykuje się nam więc emocjonujący wyścig po dopłaty. Chętnych nie zabraknie i prawdopodobnie pieniądze rozejdą się w jeden dzień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych