PARTNER PORTALU

Mieszkanie dla seniora. Drugoplanowa inwestycja?

Szacuje się, że w 2020 r. osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 20 proc. polskiego społeczeństwa. Tymczasem na rynku mieszkaniowym nikt się nimi nie interesuje. Firmy deweloperskie budują mieszkania przede wszystkim dla młodych ludzi.

Autor: Emmerson/HouseMarket.pl 20 października 2015 09:38

Mieszkania dla starszych osób powinny uwzględniać ich specyficzne potrzeby. Kwestią jest brak barier architektonicznych uniemożliwiających swobodne poruszanie się po budynku i jego okolicy, a także w samym mieszkaniu. Równie ważny jest dostęp do infrastruktury społecznej i kulturalnej. W pobliżu powinna znajdować się przychodnia, sklep, przystanek oraz miejsce gdzie starsi ludzie mogliby spędzać wolny czas.

Mieszkanie samo w sobie powinno zapewniać łatwy dostęp do wszystkich swoich funkcji. Najlepiej jeżeli nie będzie zbyt duże, tak by pójście do kuchni, czy łazienki nie urosło w przyszłości do rangi wielkiej wyprawy. Jednocześnie senior musi mieć możliwość swobodnego poruszania się. Myśląc o przyszłości należy zapewnić w mieszkaniu możliwość zamontowania pewnych udogodnień, takich jak np. poręcze i uchwyty w łazienkach.

Cena również nie może być zbyt wygórowana, ze względu na niskie dochody większości emerytów. W tym miejscu powstaje jednak pytanie: sprzedawać czy wynajmować? Osób nieposiadających żadnej nieruchomości prawdopodobnie nie będzie stać na zakup własnego mieszkania. A dla tych, którzy są właścicielami mieszkań często ważniejsze jest przekazanie dotychczas zajmowanego lokalu swoim dzieciom i także w tym wypadku wynajem może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Państwo powinno zachęcać podmioty działające na rynku nieruchomości do tworzenia miejsc odpowiadających potrzebom mieszkaniowym seniorów. Mogą to być zachęty finansowe lub w formie regulacji prawnych. Jednym z możliwych rozwiązań jest wsparcie TBS w tworzeniu budynków z mieszkaniami na wynajem przeznaczonymi specjalnie dla seniorów. W tych rozwiązaniach nie chodzi o stworzenie zamkniętych enklaw dla starszych ludzi. Dobrym rozwiązaniem byłby np. jeden budynek z mieszkaniami dla seniorów znajdujący się w otoczeniu innych, budowanych z myślą o młodych ludziach oraz rodzinach z dziećmi.

Praktycznym przykładem mieszkań dla seniorów jest projekt Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który wybudował w śródmieściu 23 mieszkania z myślą o starszych ludziach. Są to lokale przeznaczone dla osób, których stan zdrowia oraz dochody pozwalają na samodzielne zamieszkanie. Jednak tutaj mają oni zapewnione odpowiednie wsparcie w postaci m.in. całodobowego monitoringu w ramach zainstalowanego w mieszkaniach systemu opieki domowej, czy znajdującego się na parterze budynku punktu konsultacyjnego MOPR.

Czynsz w oferowanych mieszkaniach nie jest duży, ponieważ odpowiada temu jaki jest pobierany w mieszkaniach komunalnych. Należy spełnić kilka warunków, aby móc tam zamieszkać. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 65 lat, poza tym nie można posiadać tytułu prawnego do nieruchomości oraz zaległości z tytułu opłat czynszowych. Istnieje także kryterium dochodowe. Przykładowo dla jednoosobowego gospodarstwa dochód musi mieścić się w przedziale od 1400 zł do 3014,44 zł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych