PARTNER PORTALU

Mieszkanie dla studenta: wynajem nie jest "trendy"

Studiujący w Warszawie, zamiast wynajmować, coraz częściej kupują nieruchomości. Bodźcem do zakupów stał się program Mieszkanie dla Młodych, duży wybór ofert oraz pomoc rodziców.

Autor: HouseMarket.pl 01 października 2015 12:53

W Warszawie studiuje ponad 270 tys. osób. Znaczna część to przyjezdni, którzy decydują się na wynajem mieszkania na okres studiów. Średnia cena za wynajem dwupokojowego lokalu wynosi około 2 tys. zł. W poszczególnych dzielnicach stawki są jednak zróżnicowane – wahają się od 1500 zł w Wesołej, do około 2600 zł w Śródmieściu. Tym samym Warszawa jest najdroższym miastem – dla porównania w Łodzi ceny kształtują się od 1100 zł do 1500 zł miesięcznie, w Katowicach od 1200 zł do 1700 zł, a w Gdańsku od 1250 zł do 1850 zł.

Zakładając, że miesięczny koszt wynajmu to 2 tys. zł, przez  pięć lat (tyle najczęściej trwają studia) wynajmujący wpłaca 120 tys. zł na „cudzy rachunek”. Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie zaważa, że wysokie ceny wynajmu przekonują do poszukiwania alternatyw.

- Coraz częściej studenci stają się właścicielami mieszkań – wolą spłacać raty kredytu niż czynsz. Nawet jeśli rozpoczęta przez nich praca nie pozwala osiągnąć wymaganej zdolności kredytowej, zakup finansują rodzice. W ich oczach mieszkanie to opłacalna inwestycja - wysokość raty kredytu jest często porównywalna z czynszem – mówi.

Przekonujący okazuje się również program Mieszkanie dla Młodych, z którego student może sfinansować wymagany przez banki wkład własny. Szukając mieszkania warto zwrócić uwagę, czy jego cena mieści się w dopuszczalnym limicie. Osoby bezdzietne, które nie ukończyły 35 roku życia mogą liczyć na 10-procentowe wsparcie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych