PARTNER PORTALU

Mieszkanie dwupoziomowe: drogie, ale pożądane

Mieszkania na dwóch poziomach stanowią w Polsce zaledwie około 5 proc. rynku. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów – choć z racji metrażu – nie są tanie.

Autor: WGN 19 sierpnia 2015 09:17

Klienci zainteresowani mieszkaniami dwupoziomowymi mogą liczyć na nieco niższe ceny za metr kwadratowy, ze względu na duże metraże. Jak wyglądają stawki na rynku wtórnym? Te są bardzo zróżnicowane w zależności od lokalizacji, jakości i wieku mieszkania oraz budynku.

Średnia cen ofert na rynku wtórnym ze stolicy zamieszczonych w WGN wynosi około 6 tys. zł za metr kwadratowy – co oznaczałoby, że mieszkania dwupoziomowe są relatywnie tańsze do zwykłych. Przeciętne stawki dla Warszawy wynoszą bowiem około 7,5 tys. zł/mkw. Różnica wynika jednak głównie z dużych metrażów i bardziej peryferyjnych lokalizacji. Przykładowo: 120-metrowe mieszkanie dwupoziomowe w lokalizacji Włochy, można kupić już za 4,9 tys. zł/mkw. W Ursusie za podobnej wielkości mieszkania oferenci oczekują 5,5-6 tys. od mkw. w zależności od jakości i wieku nieruchomości. Podobne ceny spotyka się na Bielanach i w Białołęce. Na Targówku 170-metrowe mieszkanie dwupoziomowe można kupić nawet za 4 tys. zł/mkw.  Na Żoliborzu jednak cena wzrasta już do około 7 tysięcy. Za luksusowe dwupoziomowe apartamenty w centrum stolicy płaci się ponad 20 tys. zł od metra.

Wysokie wyceny uzyskują mieszkania dwupoziomowe w bardzo dobrych centralnych, wielkomiejskich, lokalizacjach. Wśród ofert spotyka się takie dosyć często we Wrocławiu m.in. w wyremontowanych kamienicach. W takiej sytuacji ceny sięgają nawet około 7-8 tys. co jest zdecydowanie powyżej wrocławskiej średniej ofertowej wynoszącej w WGN około 6 tys. zł/mkw.

Podobnie jest w Krakowie, gdzie za dobrze utrzymane mieszkanie dwupoziomowe na Starym Mieście oferenci oczekują około 7,5 tys. zł od metra. Te w nowszym budownictwie i dobrej lokalizacji często są wyceniane na powyżej 8 tys. zł. Na podstawie powyższych przykładów widać, że koszt zakupu przeciętnego 80-metrowego mieszkania dwupoziomowego w dużym mieście to około 500 tys. zł.

O czym należy pamiętać decydując się na tego typu nieruchomość? Przede wszystkim warto dowiedzieć się o stan ocieplenia dachowego. Jeśli izolacja będzie źle wykonana latem nasze górne piętro może zmienić się w piekarnik, z kolei zimą może przepuszczać mroźne powietrze, co wpłynie na koszty ogrzewania. Należy też zdawać sobie sprawę, że z racji metrażu koszty związane z mieszkaniem będą oczywiście wyższe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych