PARTNER PORTALU

Mieszkanie na gdańskiej starówce poszukiwane

Na trójmiejskim rynku nieruchomości bardzo aktywni są inwestorzy poszukujący okazji do zakupu. W centrum ich zainteresowań znajdują się duże mieszkania położone w atrakcyjnej lokalizacji.

Autor: HouseMarket.pl 27 kwietnia 2016 12:25

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów. Gorszą informacją jest wyraźny spadek średniej zdolności kredytowej, zwłaszcza dla wnioskodawców o przeciętnych i niskich dochodach.

Duża aktywność inwestorów w Trójmieście

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w Trójmieście od dłuższego czasu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o dużym potencjale inwestycyjnym, usytuowane w dogodnych lokalizacjach. Zdecydowanie prym wiedzie tu gdańska starówka, gdzie bez problemu sprzedają się mieszkania w cenach oscylujących około wartości 10 tys. zł za metr kwadratowy.

– Najbardziej pożądany segment to duże mieszkania do remontu, które da się podzielić na dwie niezależne nieruchomości – mówi Maciej Górka, ekspert Metrohouse. – W ten sposób uzyskuje się jedno- lub dwupokojowe mieszkania o stosunkowo małym metrażu, które jednak cieszą się popularnością wśród potencjalnych najemców. Duże znaczenie ma piętro na którym znajduje się lokal. Osoby posiadające mieszkanie usytuowane najwyżej na drugiej lub trzeciej kondygnacji bez trudu powinny znaleźć zainteresowanego kupca – dodaje ekspert.

Wyczerpanie środków MdM pomniejszyło podaż mieszkań

Gdańsk to najważniejsza mieszkaniowa lokalizacja w północnej Polsce. Na tamtejszym rynku pierwotnym od końca grudnia 2015 r. do początku kwietnia 2016 r. miał miejsce dość wyraźny wzrost liczby oferowanych mieszkań (o 6 proc.) oraz inwestycji dostępnych w sprzedaży (również o 6 proc.).

Trzeba także zaznaczyć, że pod koniec marca 2016 r. lokalni deweloperzy nie musieli przygotowywać się na zmianę limitów programu MdM. W przypadku Pomorza, wskaźniki te są aktualizowane o jeden kwartał później. Ich najbliższa zmiana nastąpi wraz z końcem drugiego kwartału bieżącego roku. Mimo tego samego poziomu limitów cenowych, poważne zmiany nie ominą gdańskiego rynku deweloperskiego.

Jeżeli chodzi o ceny nowych lokali z Gdańska, to w pierwszym kwartale 2016 r. rynek odnotował wzrost odsetka mieszkań kosztujących od 4 tys. do 5 tys. zł za mkw. Takie lokale stanowią jedną trzecią podaży tamtejszego rynku pierwotnego. Wzrost ich udziału, spowodował spadek średniej ceny metra kwadratowego do poziomu 5 952 zł. Zmiana w skali całego kwartału wyniosła prawie 1 proc.

Duża obniżka zdolności kredytowej

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Gdańsku powinny przygotować się na to, że uzyskanie kredytu hipotecznego będzie trudniejsze niż dotychczas.

– W ostatnim czasie część banków znacząco obniżyła dostępną kwotę kredytu, zwłaszcza dla osób o przeciętnych i niskich dochodach – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dla przykładu, od listopada aż o ponad 200 tys. zł zmniejszyła się kwota kredytu w Banku Pekao dostępna dla trzyosobowej rodziny z dochodem wynoszącym 5 tys. zł netto. W czterech innych instytucjach spadek przekracza 100 tys. zł. Oznacza to, że jeśli ktoś kilka miesięcy temu sprawdzał, na jakie mieszkanie go stać, to teraz powinien na wszelki wypadek ponownie przeprowadzić badanie zdolności kredytowej  tłumaczy ekspert.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych