PARTNER PORTALU

Mieszkanie na wynajem. Gdzie jest najdrożej?

Mimo zbliżającego się wielkimi krokami roku akademickiego, studenci mogą przebierać w mieszkaniach na wynajem. Należy się jednak pośpieszyć, bo im bliżej 1 października, tym trudniej będzie znaleźć dobrą ofertę.

Autor: housemarket.pl 19 września 2017 11:05

Przy wynajmie standardowego dwupokojowego mieszkania różnice w cenie mogą być bardzo znaczące. Sieć biur nieruchomości Metrohouse przeanalizowała stawki ofertowe mieszkań do wynajmu w kilkunastu popularnych lokalizacjach akademickich w Polsce. Przyjęto, że przedmiotem wynajmu jest dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 40-50 mkw. Jako, że studenci nie są jednolitą grupą, przyjęto dwa warianty wynajmu: mieszkanie w centralnych rejonach miasta, oraz w tańszych dzielnicach, zwykle na przedmieściach, wybierane głównie ze względu na niższą cenę.

Najdrożej w stolicy, drogo we Wrocławiu

Jeżeli student chciałby zamieszkać w dwupokojowym mieszkaniu w centrum Warszawy, standardowo musi zapłacić od 2 200 do 3 500 zł, choć łatwo znajdziemy też oferty przekraczające 5 czy 7 tys. zł. Tańszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania np. na Białołęce, gdzie dwupokojowe M można, z racji dużej podaży, znaleźć już za 1 600-1 800 zł i czasem mają one wyższy standard niż te w centrum miasta.

Jak twierdzą specjaliści z Metrohouse, wysokie ceny wynajmu są także domeną Wrocławia, gdzie zwykle właściciele mieszkań w Centrum miasta oczekują kwot od 2 100 do 2 500 zł. Tańsze ceny wyjściowe znajdziemy na Psim Polu, gdzie średnie widełki cenowe znajdują się w przekroju cenowym 1 700-2 100 zł.

Podobne ceny wynajmu jak w centrum Wrocławia widzimy w centralnych rejonach Krakowa, choć np. w Nowej Hucie jest nieco taniej niż na sypialnianych osiedlach Wrocławia. Studiujący w Gdańsku raczej omijają Starówkę, gdzie za dwa pokoje właściciele żądają zwykle powyżej 2 tys. zł. Nieco taniej jest na osiedlach z dala od centrum, gdzie nie będzie problemu ze znalezieniem lokum za mniej niż 2 tys. zł.

Natomiast w centrum Poznania za 40-50 mkw. płacimy w okolicach 2 tys. zł. Tańszym rozwiązaniem jest poszukanie mieszkania z dala od serca miasta. Na Jeżycach w dwóch pokojach zamieszkamy już od 1 500 zł. Spośród dużych miast najtańszy wynajem mieszkania jest możliwy w Łodzi, gdzie poza centrum możemy znaleźć oferty w cenach nieznacznie wyższych od tysiąca złotych.

Inne miasta z tradycjami akademickimi

Z danych Metrohouse wynika, że w mniejszych miastach możemy wynająć mieszkanie znacznie taniej. W Katowicach niezależnie od tego, czy wynajmujemy mieszkanie w ścisłym centrum, czy poza nim zapłacimy najczęściej nie więcej niż 1 800 zł.

Podobnie jest w Lublinie i Rzeszowie, choć w tych miastach na położonych dalej od centrum miast osiedlach znajdziemy dwa pokoje odpowiednio za 1 200 i 1 tys. zł.

W stosunkowo najlepszej sytuacji są studenci z Białegostoku i Torunia, gdzie dwa pokoje wynajmiemy już do 1 400 zł W każdym z analizowanych miast można znaleźć także tańsze mieszkania. Oferty w Łodzi i Lublinie znajdziemy już za kwoty poniżej 1 tys. zł, choć należy pamiętać, że ich standard może pozostawiać sporo do życzenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych